100 Temel Eser uygulaması neden son buldu?

0

100 Temel Eser uygulaması neden son buldu? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2005 yılından bu yana uygulanan 100 Temel Eser tavsiyesinden neden vazgeçti?

MEB, ilk ve ortaöğretim öğrencileri için 13 yıldır süren 100 Temel Eser uygulamasına son verdi. Öğrencilere okuma alışkanlığı sağlamak için getirilen bu uygulama ile ilgili genelge yürürlülükten kaldırıldı.

100 TEMEL ESER UYGULAMASI NEDEN SON BULDU?

Bu kararın alınmasında öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerden gelen olumsuz bildirimler etkili oldu. Bir başka etki de konuyla ilgili akademik tespitler ile uygulamaya yönelik detaylı araştırma ve çalışmalar oldu.

Kararda çeviri eserlerin içeriğine yönelik sorunlar ile yayınevlerinin kamuoyunu yanıltıcı uygulamaları da etkili oldu. 

NEDEN KALDIRILMA KARARI ALINDI?

Telif hakkı olmayan yayınevlerinin “100 Temel Eser”in baskısı yaparak, MEB’in patentli logosu olmaksızın farklı tasarımlarda bakanlık tavsiye etmiş gibi logo kullandıkları belirlendi. Üstelik bu logoların listede olmayan eserlere de basıldı. Tüm bunlar da kaldırılma gerekçeleri arasında yer aldı.

Genelgenin yürürlükten kaldırılmasıyla bundan sonra izlenecek yol da belirlendi. Bundan sonra öğrencilerin bir eser listesiyle sınırlı kalmadan, öğretmenlerin rehberliğinde, Anayasa’ya, yasalara ve milli eğitimin temel amaçlarına ters düşmeyecek, milli ve insani değerlere saygılı bütün eserlerden yararlandırılması hedefleniyor.

Söz konusu uygulama, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla çocukluk ve ilk gençlik dönemi edebiyatı eserleri esas alınarak 2005 yılında hayata geçirilmişti. 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı