Yüksek lisans için 1.400 TL, doktora yapana 2.100 TL burs

0

Yüksek lisans için 1.400 TL, doktora yapana 2.100 TL burs. Seçimlere sayılı günler kala YÖK’ten birbiri ardına öğrencilere yönelik düzenlemeler geliyor. Önce YÖK Bursları’nın kapsamı genişletildi, ardından üniversite öğrencileri ve mezunlarına ücretsiz kodlama eğitimi verilmesi kararı alındı. Son günlerde de ALES puanlarının geçerlilik süresinin 5 yıl geçerli olmasıyla ilgili kararın Danıştay tarafından iptaliyle “sınava girmeyenlerin” tepkisi üzerine bununla ilgili düzenleme yapıldı.

Son karar ise master ve doktora öğrencilerine yönelik burs düzenlemesi oldu. Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk kez burs verilecek. Bu bursların üst sınırları da belirlendi.

YÜKSEK LİSANS İÇİN 1.400 TL, DOKTORA İÇİN 2.100 TL BURS

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine ilk kez aylık bin 400 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr.Yekta Saraç yaptığı açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.

BURSİYERLER İSTİHDAM EDİLECEK

Üniversitelerin organize edeceği yeni bir destek mekanizmasının böylece yasal dayanağa kavuşturulduğunu ifade eden Başkan Saraç, şöyle konuştu:

“Bu yeni düzenleme ile üniversiteler bilimsel araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek. YÖK Yürütme Kurulunca, bursiyerlere ödenebilecek bursların üst sınırlarını belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine aylık bin 400 lira ve doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler.”

YÜKSEKÖĞRETİM TARİHİNDE BİR İLK

Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminde nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çeken YÖK Başkanı Saraç, bu düzenlemenin Türk yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu vurguladı. Saraç, şöyle konuştu:

“Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı