20 bin öğretmen atamasında son gün 8 Mart

0

20 bin öğretmen atamasında son gün 8 Mart. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) atayacağı 20 bin öğretmen için başvurular 8 Mart’ta sona erecek.
Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (İngilizce), rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden 50 ve üzerinde puan şartı var.

Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ile Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından da KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları gerek.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINDA SON GÜN 8 MART

Adaylar başvurularını elektronik ortamda yapacak. Bu formun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler aracılığıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylanan için şöyle bir yol izlenecek. KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere kontenjanın 3 katı aday sözlü sınava çağrılacak.

SÖZLÜ SINAVLAR NİSAN’DA YAPILACAK

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı 16 Mart’ta duyurulacak. Sözlü sınavlar 14 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

SÖZLÜ SINAVDAN 60 PUAN ALMA ŞARTI VAR

Sözlü sınavda adaylar şu konularda değerlendirilecek: Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güven ile ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği, eğitimcilik nitelikleri. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Bu adaylar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapacak. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı