20 bin sözleşmeli öğretmen daha atanacak

0

20 bin sözleşmeli öğretmen daha atanacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna açıkladı. Açıklanan eylem planlarından biri de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ait oldu.

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN DAHA ATANACAK

Erdoğan, 20 bin sözleşmeli öğretmenin daha atanacağını duyurdu. Erdoğan eğitimin iktidarları döneminde en büyük kaynağı ayırdıkları ve faaliyetlerine en çok önem verdikleri kurumların başında geldiğini belirtti. Erdoğan, derslik sayısını da 343 binden 288 bin ilaveyle 575 bine çıkardıklarını anlatarark, şöyle dedi: “Böylece sınıflarımızdaki öğrenci sayısını da – hatırlayın 60, 70, 100 sınıflarımız, dersliklerimiz vardı. Ama şimdi bunları  30 ve daha altına indirdik.”

YENİ 20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI MÜJDESİ

Erdoğan, “Bu sınıflar boş kalmasın” diye 605 bin yeni öğretmen atayarak, toplam öğretmen sayısını 920 bine yükselttiklerini söyledi. Üniversitelerin sayısını 76’dan 131 ilaveyle 207’ye çıkararak, ülkenin her yerindeki gençlere yükseköğrenim fırsatı getirdiklerini vurguladı. Erdoğan, “İlk ve orta öğretimde hatırlayın ders kitabı bulamazdık. Ama şimdi ders kitaplarını okullar açılırken sıralarının üzerine ücretsiz olarak koyduk” dedi.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ ARZU EDİLEN YERE GELMEDİ

Erdoğan, fiziki alt yapıdaki tüm bu gelişmelere rağmen, eğitimin içeriği konusunda arzu ettikleri yere gelemediklerini bildiğini, yeni dönemde üzerinde hassasiyetle eğilecekleri hususlardan birinin de bu olacağını bildirdi.

Erdoğan, 100 Günlük İcraat Programı kapsamında tüm okullarda tam gün eğitim gören öğrenci oranını  yüzde 68’den yüzde 71’e yükselteceklerini belirtti. Öğretmenin müjdesi ise atama bekleyen öğretmenlere oldu. Öğretmen, “Ülke genelinde 20 bin sözleşmeli öğretmen daha atıyoruz” dedi.

Erdoğan okulları daha güvenli hale getirmek için 700 eğitim kurumunu Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne entegre edeceklerini belirtti. Erdoğan, güvenlik önceliği olan 30 bin okuldan başlayarak her okulda en az bir polis memuru görevlendireceklerini söyledi.

EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİNDE PROFESYONEL SİSTEM

Öğretmenlerin mesleki ehliyet ve liyakatini güçlendirmek için yüksek lisans oranını artıracaklarını vurgulayan Erdoğan, eğitim yöneticiliğinde profesyonel sisteme geçeceklerini ifade etti.

YABANCI DİL SORUNUN ÇÖZMEK İÇİN

Bir türlü çözemedikleri yabancı dil eğitimini etkin şekilde verebilmek için, hem öğretmenlere, hem öğrencilere yönelik yeni yöntemler devreye alacaklarını kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar her aşamada öğrencilerimizin ilgi, yetenek ve becerilerinin gelişimini izlemek ve yönlendirmek için yeni bir sistem kuruyoruz. Bu çalışmaya, Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıklarımız da destek veriyor. Bakanlığın yapısını, mevzuatını ve insan kaynağını yeniden yapılandırmak için büyük bir veri sistemi oluşturuyoruz. Her okulun kendi şartları içinde geliştirilmesini sağlamak için kriterler belirliyor, destekleri buna göre sağlıyoruz. Mesleki eğitimde  organize sanayi bölgeleri ve üniversitelerle iş birliğini güçlendiriyoruz. Ölçme ve değerlendirme sistemimizi uluslararası sıralamalarda yükseltmek için gereken adımları da atıyoruz.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı