20 bin sözleşmeli öğretmen için takvim çıktı

0

20 bin sözleşmeli öğretmen için takvim çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen adaylarının uzun süredir beklediği 20 bin sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili takvimi sonunda açıkladı. 20 bin sözleşmeli öğretmen için en fazla kadro sınıf öğretmenliği, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, okul öncesi öğretmenliklerine ayrıldı.

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İÇİN TAKVİM ÇIKTI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen için başvuruları 2-8 Mart tarihleri arasında alacak. Sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8 Mayıs’ta yapılacak. 

Başvuru için adayların Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (Lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (İngilizce), rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden 50 puan alması şart. 

Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ve Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlarda KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları gerekiyor.

BAŞVURULAR ÖNCE ONAYLANACAK

Adaylar başvurularını elektronik ortamda yapacak. Bu başvuru formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler vasıtasıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. 

KONTENJANIN 3 KATI SÖZLÜYE ÇAĞRILACAK

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. 

EŞİTLİK DEVAMINDA KURA ÇEKİLECEK

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.

SÖZLÜ SINAVDAN EN AZ 60 ALANLAR TERCİH YAPABİLECEK

Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güven ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek. Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. 

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek. 

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İÇİN TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?

Açıklanan başvuru takvimine göre, ön başvurular 2-8 Mart’ta alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı 16 Mart’ta duyurulacak. Sözlü sınavlar 14 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak. 

Sözleşmeli öğretmenliğe atama sürecine ilişkin diğer hususlar “http://meb.gov.tr” ile “http://ikgm.meb.gov.tr” adreslerinden ilan edilecek.  

EN FAZLA SINIF ÖĞRETMENİ ATANACAK

MEB, ataması yapılacak sözleşmeli öğretmenlerin branşlara göre dağılımını da açıkladı. Buna göre en fazla sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak alanlar sınıf öğretmenliği, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, okul öncesi öğretmenlikleri oldu. Bu alanlarda sırasıyla 3 bin 806, 2 bin 2, 1907, 1676 sözleşmeli öğretmen atanacak. 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı