2019 LGS: Sınavla öğrenci alan liselere nasıl yerleştirme yapılacak?

0

2019 LGS: Sınavla öğrenci alan liselere nasıl yerleştirme yapılacak? 2019 LGS puanıyla yani sınavla öğrenci alan okullara tercihlerin ve yerleştirmelerin nasıl yapılacağını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS tercih kılavuzunda anlatıyor.

Bu kılavuza göre 2019 LGS: Sınavla öğrenci alan liselere okulların kontenjanı kadar öğrenci puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek. Hem sınavla hem de sınavsız liseler için tercihler 1-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 22 Temmuz’da da merkezi yerleştirme sonuçları açıklanacak.

2019 LGS: SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN LİSELERE NASIL YERLEŞTİRME YAPILACAK?

LGS  tercih yapabileceğiniz okullar şöyle:

1-Fen liseleri

2-Sosyal bilimler liseleri

3-Özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları. Bunlar arasında Anadolu liseleri ile imam hatip liseleri var.

4- Meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları

BU OKULLARIN KONTENJANI 139 BİN

LGS puanıyla öğrenci alacak 1526 okulun, toplam kontenjanları da 139 bin 120. Okulların yaklaşık yüzde 56’sını Anadolu mesleki ve teknik liseler ile Anadolu imam hatip liseleri oluşturuyor.  Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri oluyor. Bu liselerin toplam kontenjanı ise 87 bin 636. Sadece Anadolu liselerinin kontenjanı 42 bin 100

YEREL TERCİHİ YAPMAYANA EKRAN AÇILMAYACAK

LGS puanıyla tercih yapmak için önce yerel yerleştirme tercihi yapacaksınız. Aksi halde sınavla öğrenci alan okullar ekranı açılmayacak. Yerel yerleştirmede en fazla 5 okul tercihi var ama hepsini doldurmak zorunda değilsiniz. Sınavla öğrenci alan okullardan birine yerleşirseniz, yerel yerleştirme tercihleriniz dikkate alınmayacak.

5 OKUL TERCİH EDECEKSİNİZ

Yerel yerleştirme tercihi yaptıktan sonra ikinci adım olarak LGS sınavla öğrenci alan okullar tercihlerinize geçebilirsiniz. Burada da en fazla 5 tane okul seçebileceksiniz.

OKUL TÜRÜ VE İL KISITLAMASI YOK

Sınavla öğrenci alan liseler tercihlerinde yerel yerleştirmede olduğu gibi okul türü kısıtlaması yok. Yani 5 okulluk listenizin tümünü Anadolu, fen ya sosyal bilimler listesinden oluşturabilirsiniz, ya da her okul türünden koyabilirsiniz. Burada il-ilçe sınırlaması da yok. Başka kentlerden de listenize okul alabilirsiniz.

LGS PUANIYLA YERLEŞTİRME PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE

LGS puanıyla yerleştirmeleri MEB, hazırladığınız tercih listesi üzerinden yapacak. Yerleştirme okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre yapılacak.

PUAN EŞİTLİĞİ DURUMUNDA NE OLACAK?

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının yani LGS’nin eşitliği durumunda sırayla 7 kritere bakılarak yerleştirme yapılacak. Bu kriterler şöyle:

1-Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne.

2-8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne.

3- 7’nci sınıf Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne.

4- 6’ncı sınıf Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne.

5- Devamsızlık durumuna. 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına.

6- Tercih önceliğine.

7-Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana.

İKİ KEZ NAKİL UYGULAMASI OLACAK

Yerleşen ve yerleşmeyen tüm öğrencilerin katılabileceği nakil uygulaması iki kez yapılacak. Nakil uygulamasına tercihlere katılma hakkı olmayan özel okula kesin kayıt yaptırmış öğrenciler de katılabilecek. Nakil tercihlerinde okulların kontenjanlarının dolu olup olmamasına bakılmayacak. Yani kontenjanı dolu okulu da tercih edebileceksiniz.

3 TERCİH HAKKI OLACAK

Her nakil döneminde öğrencilerin sınavla, sınavsız yani yerel ve pansiyonlu okullardan 3’er okul tercih edebilecek.

YERLEŞEN ÖĞRENCİYE NAKİLDE OKUL TÜRÜ ZORUNLULUĞU YOK

İlk merkezi yerleştirmede sınavla ya da yerel tercihlerine yerleşen öğrenci için nakil döneminde yerel yerleştirme tercihi yapmak isterlerse kendi kayıt alanından okul ve okul türü kısıtlaması kalkıyor.

TERCİHİNE YERLEŞEMEYENE OKUL TÜRÜ ZORUNLULUĞU VAR

Ancak, tercihlerine yerleşemeyen nakil tercihlerinin 3 okuldan 2’sini kendi kayıt alanından seçmek zorunda. Bu 3 tercihin de en fazla 2’si aynı okul türünden olabilir. Yani okul dayatması burada da sürüyor.

İkinci nakil uygulaması döneminde öğrenciler mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı