2019 LGS: Sınavsız liseler için kayıt bölgeleri güncelleniyor

0

2019 LGS: Sınavsız liseler için kayıt bölgeleri güncelleniyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2019 LGS: Sınavsız öğrenci alan liseler için kayıt bölgeleri ile yeni kurulan coğrafi bilgi sisteminin yenilendiğini duyurdu. Özer, “Geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor. Bu amaçla her ili ayrı ayrı inceliyoruz. Bu süreçte her ilde yaşanan sorunlara yönelik çözümler geliştiriyoruz” dedi.

Geçen yıl LGS yerleştirmelerinde en büyük sıkıntı sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirmelerde yaşandı. 2019 LGS: Sınavsız liseler için yerleştirmelerin nasıl yapılacağı da merak konusu.  .

2019 LGS: SINAVSIZ LİSELER İÇİN KAYIT BÖLGELERİ GÜNCELLENİYOR

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de LGS kapsamında sınavsız yerleştirmelerde yaşanan sorunların giderilmesi için çalışma yapıldığını duyurdu. Özer, sınavsız yerleştirmede kayıt bölgelerini, yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi doğrultusunda ve geçen yıl karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Bakanlık olarak bir önceki yılın kayıt bölgelerini gözden geçirerek güncellemeler yapmak üzere tüm illerin milli eğitim il müdürleri ile birebir çalışmaya başladıklarını belirten Özer, bölgesel toplantıların ilkinin Marmara Bölgesi il müdürleriyle yapıldığını anlattı.

DERSLİK VE SINIF KAPASİTELERİ GÜCELLENDİ

Mahmut Özer, ilk olarak 2019’da sınavsız yerleştirme yapılacak tüm liselerin derslik ve sınıf kapasitelerini yerinde tespit ederek mevcut verileri güncellediklerini söyledi. Özer, Bakanlığın bu alandaki çalışmalarıyla ilgili şunları anlattı:
“Her bir okulun türü ve coğrafi konumunu da tespit ederek merkezi bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) oluşturduk. Bu çalışma 2018 yılı sonu itibarıyla tamamlandı. Artık kayıt bölgeleri bu yeni veri tabanı kullanılarak oluşturulacak. Kayıt bölgeleri, hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi hem de geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor. Bu amaçla sahadaki arkadaşlarımızla, il müdürlerimizle birlikte her ili ayrı ayrı inceliyoruz. Bu süreçte her ilde yaşanan sorunları tek tek inceliyor ve çözümler geliştiriyoruz.”

İLK TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Bakan Yardımcısı Özer’in verdiği bilgiye göre, LGS kapsamındaki sınavsız yerleştirmede Marmara Bölgesi il müdürleriyle yapılan ilk toplantıya şu isimler katıldı:

Ortaöğretim Genel Müdürü Cevdet Vural. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bilecek, Bursa, Yalova, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il müdürleri.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı