2020 LGS konuları belli oldu: Sorular sadece birinci dönem müfredatından

0

2020 LGS konuları belli oldu: Sorular sadece birinci dönem müfredatından. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 7 Haziran’da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek öğrencilerin sadece birinci dönem konularından sorumlu olacaklarını açıkladı.

Selçuk yaptığı açıklamada şöyle dedi: “LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak.”

2020 LGS KONULARI BELLİ OLDU: SORULAR BİRİNCİ DÖNEM MÜFREDATINDAN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS ile ilgili önemli kararlar aldı. 8’inci sınıfta okuyan 1.8 milyon öğrenciyi ilgilendiren bu karardan ilki 2020 LGS konuları bir diğeri de sınavın tarihi ile ilgili oldu.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında toplanan Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi Bilim Kurulu, tüm süreci değerlendirdi ve tavsiye kararları aldı.

MEB, bu tavsiye kararları doğrultusunda LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sadece birinci döneminin sonuna kadarki müfredatta yer alan soruların sorulması kararını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, yeni kararla okulların tatil süresinin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını hatırlattı. Selçuk, bu süreçte uzaktan eğitimle öğrencilere destek sağladıklarını vurguladı. Selçuk, bu sene LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin bu sınavla ilgili kaygı düzeylerini en aza düşürmek istediklerini söyledi.

“Yüz yüze eğitimi yapılmayan konulardan LGS’de soru sorulmayacağını daha önce açıklamıştım. İkinci dönemde malumunuz bir ay kadar bir süre yüz yüze eğitim imkanı oldu. Ancak şubat ayında Elazığ ve Malatya depremlerinde de o bölgedeki öğrencilerimiz okullara gidemediler. İkinci dönem derslerinin telafisi için gerekli sürenin LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği değerlendirildi.

LGS SINAV TARİHİ DEĞİŞECEK Mİ?

Selçuk, 7 Haziran’da yapılacak sınavın tarihi ile ilgili de şunları söyledi:

“Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020’de yapılacak LGS‘yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini takip edeceğiz. Gerekirse önümüzdeki haftalarda durumu bir daha değerlendiririz. Ancak şu an için sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d