2020 LGS’de cevabı merak edilen sorular nedir?

0

2020 LGS’de cevabı merak edilen sorular nedir? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liseye Geçiş Sınavı’nda 2020 LGS’de cevabı merak edilen soruları ‘Sık Sorulan Sorular’ diye yanıtladı.

7 Haziran’da yapılacak sınava ilişkin merak edilen 37 soruyu yanıtlandı. 2020 LGS’de merak edilen sorular-cevaplarına bakanlığın sitesinden ulamak mümkün.

İşte bu sorular ve yanıtları:

2020 LGS’DE CEVABI MERAK EDİLEN SORULAR NEDİR?

Merkezi sınav başvuruları, nereden yapılacak, başvuru ücretli midir?

“Merkezi sınav başvuruları, yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler hariç. tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecektir. Başvurusu Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek öğrencilerin sınav başvurusu için ayrıca bir işlem yapılmayacaktır. Başvurular ücretsizdir.”

Sınava tüm öğrencilerin katılma zorunluluğu var mıdır?

“Hayır, sınava katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.”

LGS BAŞVURULARI OTOMATİK YAPILACAK

Resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezi öğrencilerinin başvuru şartları nelerdir?

“8’inci sınıf öğrencilerinin, merkezi sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılacaktır.”

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin başvuru şartları nelerdir?

“Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfına devam eden öğrenciler merkezi sınava başvurabilir.”

Yurtdışında e-okul sisteminde kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrencilerin başvuru şartları nelerdir?

“MEB Denklik Yönetmeliği esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilenler Türkiye’deki 8’inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak şartıyla. başvurularını: 3-14 Nisan’da Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik, başkonsolosluk veya konsoloslukları üzerinden yapacaktır.”

Sınavsız öğrenci alan okul tercih edeceğim, sınava girmeli miyim?

“Hayır, sınavsız öğrenci alan okulları tercih edecek öğrencilerin bu sınava girmeleri zorunlu değildir.”

 

SINAVA GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Sınav giriş belgesi nereden alınacak?

“Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 28 Mayıs’tan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.”

Yurtdışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacak?

“Yurtdışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 28 Mayıs’tan itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik, başkonsolosluk veya konsolosluklarından alacak ve onaylatacaktır.”

SORU DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Merkezi sınav oturum sayısı kaçtır, süresi ne kadardır?

“Sınav 2  oturumdan oluşmaktadır. 1. oturum sözel alan 75 dakika, 2. oturum sayısal alan 80 dakika olacaktır.”

Merkezi sınavda oturumlarda hangi dersler yer almaktadır, soru dağılımı nasıl olacak?

“Merkezi sınav birinci oturum sözel alanda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil. İkinci oturum sayısal alanda ise matematik ve fen bilimleri dersleri yer alacaktır. Soru dağılımı ise birinci oturum sözel alan Türkçe 20 soru, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük 10 soru, din kültürü ve ahlak bilgisi 10 soru, yabancı dil 10 soru olmak üzere toplam 50 soru. İkinci oturum sayısal alan matematik 20 soru, fen bilimleri 20 soru olmak üzere toplam 40 soru şeklinde olacaktır.”

HANGİ TESTTEN KİMLER MUAF OLACAK?

Özel gereksinimi olan öğrenciler sürekli kullandıkları araç gereçlerini sınav esnasında yanlarında bulundurabilecek mi?

“Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, sürekli kullandıkları araç-gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi kaydıyla sınavda kullanabilecektir.”

Yabancı dil dersinden kimler muaf olabilecek?

“İşitme yetersizliği, zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin yabancı dil dersinin testinden muaf olabilmesi ve bilgilerinin MEBBİS-RAM modülüne işlenmesi için bu durumun, veli tarafından öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir.”

Evde veya hastanede eğitim hizmeti alan öğrenciler sınava nerede girecek?

“Evde veya hastanede eğitim hizmeti alan öğrencilere yetersizlik durumlarına göre sınav tedbir hizmeti sunulabilmesi için öğrencilerin sınava alınacağı adresin, veliler/vasiler tarafından öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne, okul müdürlüğü tarafından ise ilgili RAM’a bildirilmesi gerekmektedir.”

SINAVA KATILMAK ZORUNLU MU?

Bakanlık tarafından başvurusu merkezi olarak yapılan her öğrenci sınava girmek zorunda mı?

“Hayır, sınava katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.”

Okullar tatil oldu, sınavda sorulacak sorular hangi konuları içerecek?

“Her alan için 8’inci sınıfın sınava esas derslerinden, 2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci dönem sonu itibarıyla öğretimi tamamlanan konu ve kazanmalara göre öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacaktır.”

Birinci dönem konuları hangileridir?

“Birinci dönem konu ve kazanımları Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ‘http://ttkb.meb.gov.tr’ internet adresinde yayınlanmıştır.”

Görme yetersizliği olan çocuğum sınava girecek ne yapmalıyım?

“Yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır, okul müdürlüğü ve RAM müdürlükleri tüm işlemleri tamamlayacak ve çocuğunuzun durumuna uygun sınav hizmetini alması sağlanacaktır.”

İşitme yetersizliği olan çocuğum sınava girecek ne yapmalıyım?

“Yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır, okul müdürlüğü ve RAM müdürlükleri tüm işlemleri tamamlayacak ve çocuğunuzun durumuna uygun sınav hizmetini alması sağlanacaktır.”

Evde veya hastanede eğitim hizmeti alan çocuğum sınava girecek ne yapmalıyım?

“Çocuğunuzun sınava alınacağı adresi, kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir, başka yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır. Okul müdürlüğü ve RAM müdürlükleri geri kalan işlemleri tamamlayacak ve çocuğunuzun durumuna uygun sınav hizmetini alması sağlanacaktır.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d