5 üniversite daha ‘ihtisaslaşması’ için seçildi

0

5 üniversite daha ‘ihtisaslaşması’ için seçildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 5 üniversitenin daha ihtisaslaşmak için seçildiklerini söyledi. Böylece ihtisaslaşma projesi kapsamında 5 üniversite daha eklenmesiyle sayı 10 oldu.

5 ÜNİVERSİTE DAHA ‘İHTİSASLAŞMA’ İÇİN SEÇİLDİ

Saraç’ın açıklamalarına göre ihtisaslaşmak için seçilen 5 üniversite ve alanları şöyle:

Aksaray Üniversitesi: Spor ve sağlık.

Kastamonu Üniversitesi: Ormancılık ve tabiat turizmi.

Muş Alparslan Üniversitesi:  Hayvancılık.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi: Çay

Siirt Üniversitesi:  Tarım ve hayvancılık.

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yeni seçilen 5 üniversite, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın katıldığı toplantıda açıklandı.Toplantıya, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, projeye yeni seçilen üniversitelerin bulunduğu illerin valilerini temsilen Siirt Valisi Ali Fuat Atik, projeye yeni seçilen üniversitelerin rektörleri katıldı.

Saraç, YÖK’ün Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ni 2015’te başlattıklarını hatırlattı. Saraç, ilk olarak “bölgenin mevcut durumu”, “üniversitenin potansiyeli”, “bölge-üniversite ilişkisi” gibi ana üç parametre ile pek çok alt parametre dikkate aldıklarını belirtti. Saraç, üniversitelerin sundukları öz değerlendirme raporlarının da incelenerek, üniversitelerin belirlendiğini anlatıt.

Saraç, üniversitelerin giderek artan bir şekilde bölgesel ve ulusal ekonomiler için önemli bir üretim faktörü haline geldiğini ve bilgi üreten kuruluşlar olarak kalkınma hamlelerinde temel rol oynadığını kaydetti.  Saraç, üniversitelerin, yalnızca deneyimli, yetenekli ve uzman insanların yetiştiricileri değil aynı zamanda cazibe merkezleri olduğunu, bölgede üniversitelerin varlığının bölgeye yetenekli insanların çekilmesini de kolaylaştırabildiğini söyledi. Saraç şöyle konuştu: 

“Bu alanda seçilmiş olan 10 üniversitenin çalışmalarının, yerelin ekonomik gelişmesine ve ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bahsettiğimiz bütün bu çalışmalar aslında küresel yükseköğretimde yeni bir dönüşüm ve yeni bir akademik devrim olarak nitelendiriliyor.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı