ABD ile vize krizi eğitimi de vurdu

0

ABD ile vize krizi eğitimi de vurdu. ABD ile yaşanan vize krizinde en fazla etkilenen sektörlerden biri de eğitim oldu. Milyon dolarlık bu sektör krizden nasıl çıkılacağının yollarını arıyor. Dil okulundan öğrenci değişim programlarına, ABD üniversite başvurularından iki ülkenin üniversitelerinin ortak diploma programlarına ve akademisyenlerine kadar eğitim sektörünün her alanı krizden darbe alıyor.

EĞİTİM FUARLARINDA İPTALLER BAŞLADI

Kare Eğitim Koordinatörü Olcay Erten belirsizliğin sektörü etkilediğini öğrencilerin “belki düzelir” diyerek üniversitelere başvurudan vazgeçmek istemediklerini ancak şu anda dil okuluna gideceklerde iptalleri yaptıklarını söylüyor. IEFT Genel Direktörü Deniz Akar 23-30 Ekim tarihlerinde İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenecek yurtdışı üniversite fuarına katılacak yaklaşık 170 ABD’li eğitim kurumunun iptal başvuruları yaptığını, öğrencileri de vize için Ukrayna ya da Gürcistan’a göndermek zorunda kalacaklarını söylüyor.

20 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ ETKİLENECEK

Akar krizden 20 binin üzerinde öğrenci etkileneceğini söyleyerek, şöyle konuşuyor: “ABD’de üniversitede okuyan 10 bin öğrencinin bazılarının vizesi yıllık. Uzatabilecekler mi? Her yıl üniversiteye 1500 öğrenci giderdi, gidebilecekler mi? Bu ay her yaz 6 bin üniversitelinin katıldığı Work and Travel programı Türkiye kotası açıklanacaktı, kota alabilecek miyiz? Her dönem 6-7 bin arasında dil kursuna gidenler oluyordu, şu anda gidemiyorlar. 20 binden fazla öğrenci ABD ekonomisine yıllık ortalama 800 milyon dolar katkı yapıyordu.”

ORTAK DİPLOMA PROGRAMLARI VE AKADEMİSYENLER

YÖK verilerine göre Türk üniversitelerinde 11’i profesör 354 akademisyen için de vize ve çalışma izinlerinde belirsizlik var. Aynı durum 155’i lisansüstü eğitim alan 472 ABD’li öğrenci için de geçerli. Türk ve ABD üniversitelerinin 2 yıl Türkiye, 2 yıl ABD olmak üzere gerçekleştirdikleri ortak çift diploma programları ile öğrenci ve akademisyen değişim programları ve ortak araştırma projeleri de belirsizliğini koruyor.

ABD’DE ÜNİVERSİTE DÜŞÜNENLER ŞAŞKIN

ABD’de okumayı planlayan öğrencilerden biri yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Lise1’den itibaren sosyal sorumluluktan, spora ve akademik başarılarıma kadar bir özel dosya yaptım. SAT için sınavına girdim. Ne yapacağım?”

EN ÇOK ÖĞRENCİ GÖNDEREN ÜLKELER ARASINDA

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün (Institute of International Education) Open Doors 2016 raporuna göre ABD’de üniversitelerinde 1 milyondan fazla yabancı öğrencinin 10 bin 691’i Türk. Bu öğrenciler yıllık 368 milyon dolar harcıyor. Türkiye, ABD’ye en fazla öğrenci gönderen ülkeler arasında 13’üncü, Avrupa ülkeleri arasında Birleşik Krallık’ın ardından ikinci sırada. 4 binden fazla yükseköğretim kurumunun bulunduğu ABD’de ise başta Harvard, MIT, Yale, Stanford gibi dünyanın en iyi üniversiteleri bulunuyor.

Kaynak: Habertürk

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d