ABD üniversitelerinde spor bursu ile nasıl okuyabilirsiniz?

0

ABD üniversitelerinde spor bursu ile nasıl okuyabilirsiniz? ABD üniversitelerinde yaklaşık 400 bin öğrenci spor bursuyla eğitim görüyor. Her yıl binin üzerinde üniversite çeşitli spor dallarında yetenekli öğrencilere kendi takımlarında oynama ve böylece burslu okuma şansı veriyor. Bu koşuldan Türkiye’de amatör ve profesyonel sporcular da yararlanabiliyor.

ABD ÜNİVERSİTELERİNDE SPOR BURSU İLE NASIL OKUYABİLİRSİNİZ?

ABD üniversitelerinde spor bursuna kabul alanların en yoğun olduğu alan basketbol. Ancak futbol, güreş, beyzbol, kürek, Amerikan futbolu, jimnastik, kayak, yüzme, tenis, okçuluk, koşu, voleybol ve bowling gibi ABD’de popüler sporlarla da bu bursu almak mümkün.

ABD üniversitelerinde nasıl burs alabileceğinizi ve bunun için neler yapmanız gerektiğini College Coach’tan Tuğrul Gerdan şöyle anlatıyor:

EN AZ İKİ YIL ÖNCE HAZIRLANMAYA BAŞLAYIN

 

ABD üniversitelerinde burslu eğitim almak için her yıl tüm dünyadan binlerce başvuru yapılıyor. Başvuru süreçleri pek çok detayı barındırıyor ve bu süreçte çok dikkatli ve sabırlı olmak gerekiyor. Bu sebeple en az iki yıl önceden sürece başlamalı ve haritanızı çizmelisiniz.

LİSE MEZUNİYET ORTALAMANIZA DİKKAT EDİN

Uluslararası spor öğrencileri için hazırlanmış olan akademik rehber (Academic Guide for International Student-Athletes) mutlaka incelenerek Türkiye’ye karşılık gelen mezuniyet şartları ve kabule gerekli olan mezuniyet ortalaması dikkate alınmalıdır. Bu şartlar üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Okuldaki akademik danışmanınız ile birlikte mutlaka bu şartları incelemeli ve planınızı yapmalısınız.

SPOR BURSU İÇİN KENDİNİZE UYGUN OKULU SEÇİN

 

Bu konuda ilk olarak yapmanız gereken NCAA’in (National Collegiate Athletic Association) hazırlamış olduğu listeleri inceleyerek sizin yaptığınız spor alanına uygun ve akademik olarak da örtüşeceğiniz okul ya da okulları bulmak. Bu noktadan sonra kendi koçunuzla bir karara vararak sürece başlayabilirsiniz. Division I okulları en çok rekabetin olduğu fakat bir o kadar da bursların çok olduğu okullar. Okul seçimi yaparken buna da dikkat etmenizde fayda var.

NCAA UYGUNLUK MERKEZİ’NE KAYIT YAPTIRIN

 

Başvuru süreçlerine başlamadan önce ilk yapılması gereken kayıt budur. Buradan gelecek olan değerlendirme ışığında kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Bu başvuru sizin alanınızdaki yeteneğinizi ve yeterliliğinizi ölçüyor. Başvuru için en uygun zaman 11. sınıf ama daha erken ya da daha geç başvuru da yapılabilir elbette.

SAT TESTİNE GİRİN

Türkiye’de üniversiteye giriş sınavı gibi SAT de ABD üniversitelerinde etkili bir sınav. Bu sınavın avantajı yılın farklı zamanlarında birden fazla girme şansı vermesi. SAT, İngilizce ve matematikten oluşan bir sınav.

GÖRÜNTÜLÜ CV HAZIRLAYIN

ABD üniversitelerine başvuruyu, bir iş başvurusu gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle özgeçmiş hazırlamak önemli. Özgeçmişinizde eğitim geçmişinizden, konuştuğunuz dillerden, yaptığınız sosyal sorumluluk projelerinden, başarılarınızdan, aldığınız test puanlarından (SAT, ACT, TOEFL gibi), ders ortalamanızdan ve kendi okulunuz içindeki başarı sıralamanızdan bahsedebilirsiniz. Teknolojiden faydalanarak da kendi spor performansınızdan görüntülerin olduğu bir DVD hazırlayıp özgeçmişinizin yanına iliştirebilirsiniz. Özgeçmişiniz ve DVD görüntüleriniz sizin kendi yeteneklerinizi gösterme adına en büyük fırsatınız. Bu sebeple bunu iyi değerlendirmelisiniz. Başvurduğunuz üniversitenin atletik direktörlüğü sizi takımlarına uygun gördükleri takdirde zaten sizinle irtibata geçecek ve gerekirse performansınızı görmek için Amerika’ya davet edecektir.

ÖNYAZI HAZIRLAYIN

Başvurduğunuz her üniversitenin atletik direktörüne hitaben, akademi ve spor alanındaki başarılarınızı anlatan ve başvurma gerekçelerinizi paylaşabileceğiniz bir ön yazınız olmalı. Bu yazıya üniversiteler ciddi önem veriyorlar. Bu sebeple dikkatle ve seçilerek yazılmalı ve özellikle kurgu ve imlaya dikkat edilmelidir.

SONRA DA BAŞVURUNUZU YAPIN

Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra başvurularınıza başlayabilirsiniz. Bu hazırlık süreci ile yaptığınız başvurular, size ABD üniversitelerinde burslu okumanın, hem akademik bir kariyer yaparken hem atletik sporcu öğrenci olmanın kapılarını aralayacaktır.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d