Ahşap oyuncaklar engelli öğrencilere hediye

0

Ahşap oyuncaklar engelli öğrencilere hediye. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3 ay önce hayata geçirilen uygulama kapsamında mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncakları Gökkuşağı Özel Eğitim Okulu’ndaki öğrencilere hediye etti.

Bakan Selçuk, eşi Rana Selçuk ile Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer ile birlikte Milli Eğitim Vakfı (MEV) Gökkuşağı Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret etti.  

Ziyarette Bakan Selçuk, 2018´in ekim ayında mobilya ile dekorasyon alanında üretim yapan ve pilot olarak belirlenen mesleki ve teknik eğitim kurumlarında başlatılan uygulama kapsamında üretilen ilk ahşap oyuncakları serebral palsi hastası çocukların da bulunduğu öğrencilere hediye etti.

AHŞAP OYUNCAKLAR ENGELLİ ÖĞRENCİLERE HEDİYE

Öğrencilerle vakit geçiren, verdikleri mini konserlere eşi Rana Selçuk´la eşlik eden, sınıf ve atölyeleri gezen Selçuk, öğrencilerle fotoğraf çektirdi.  

Selçuk, çocuklar açısından oyunun ve oyun temelli eğitimin önemine dikkati çekti. Selçuk, şöyle dedi: “Ülkemizin çok ciddi anlamda bir ahşap oyuncaklar, sağlıklı oyuncaklar ihtiyacı var. Kendi meslek liselerimizde, kendi oyuncaklarımızı sağlıklı şekilde üretelim istiyoruz. Ama bunu sadece okullarda üretmekle kalmayıp bir ekosistem kurmaya da çalışıyoruz.”

Bakan Selçuk, ahşap oyuncaklar için öncelikli olarak ihtiyaç duyulan ilkokullar, ortaokullar, liseler gibi alanlara temin etme konusunda bir tedarik zinciri oluşturduklarını anlatarak, şöyle devam etti:  “Daha sonra da bunun çok daha büyük şekilde kamuoyuna yönelik üretilmesi planlanıyor. En sonunda da uluslararası ihracat noktasında da ahşap oyuncaklarımızın tasarımı, tasarımdan üretime doğru, üretimden de girişimcilik modelleriyle bunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen bir çalışmamız var. Projenin başlatılmasının hemen ardından pilot olarak belirlenen mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ahşap oyuncak üretimine başladık. Yani  sadece bir niyet veya temenni olarak yapmıyoruz, bunu bütün süreçlerini tamamlayarak, üretim ve hatta ilerde pazarlaması ve satışı konusunda da yeni modeller oluşturmak suretiyle. Artık okullarımız üretimin merkezi olsun, mesleki ve teknik liselerimiz hayatın merkezi olsun istiyoruz. Bunun için de somut tedbirlerimizi alıyoruz. Üretilen oyuncaklar sağlıklı oyuncaklar. Çocuklarımızın zekâ, kişilik, sosyal ve duygusal gelişimi için oyun ve oyuncak meselesi en birinci konumuz.” 

SAĞLIKLI VE YERLİ ÜRETİM

Millî Eğitim Bakanlığı’nca Türkiye´de ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Ekim 2018´de mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimini başlatan Bakanlık, uygulama için Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir´i pilot iller olarak belirledi. Bu illerdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ilk ahşap oyuncaklar üretildi.

Millî Eğitim Bakanlığınca Türkiye´de ahşap oyuncak üreten sektör temsilcileri ile 2018´in Ekim ve Aralık aylarında yapılan Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantıları´nın  bu yıl 3 ayda bir tekrar edilmesi planlanıyor. 

Okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zekâ materyalleri tasarımını gerçekleştirecek Ar-Ge birimi de oluşturan Bakanlık, geliştirilen ürünleri, bu yıl kurulmaya başlanacak “tasarım ve beceri atölyeleri”nin zenginleşmesi için kullanmayı hedefliyor.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı