ALES sorunu nasıl çözülecek?

0

ALES sorunu nasıl çözülecek? YÖK’ün ALES’te puanların 5 yıl geçerli olacağına ilişkin yönetmelik değişikliğinden sonra Danıştay bu yönetmelik değişikliğini iptal etmişti. Ama bu arada puanlar 5 yıl geçerli olacağı için birçok aday da sınava girmedi. Danıştay’ın iptal kararı ile birlikte yeniden sınavın puanlarında geçerlilik süresi de 3 yıl oldu. Bu durumda da 3 yıldan fazla sınav puanına sahip adaylar da bu puanlarla yükseköğretim kurumlarına başvuramadı. Bir süredir sosyal medyada bu adaylar seslerini duyurmaya çalışıyor. Adaylar, YÖK’ün 5 yıl kararını dikkate alarak, sınava girmediklerini bu yüzden de mağdur olduklarını söylüyor.

Bu adaylara yanıt ise YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan geldi. Saraç Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada adayların şikayetlerinin haklı olduğunu söyledi. Saraç, en kısa zamanda bu sorunu çözmek için de çalışma yaptıklarını belirtti.

Saraç’ın ALES ile ilgili yayımladığı mesajı şöyle:

“Değerli Arkadaşlar,

“Bildiğiniz üzere “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan sınav puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı.
Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesi’nin 22 Şubat 2018 tarihinde aldığı karar sonrasında söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.
 

ALES’E GİRMEYEN ADAYLAR MAĞDUR OLDU

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES’e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz.

Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı