Aydın: Üniversiteyi görmeden tercih yapmayın

0

Aydın: Üniversiteyi görmeden tercih yapmayın. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, tercih yapacak adaylara üniversiteleri görmeden tercih yapmamalarını önerdi

Aydın’ın üniversite tercihi yapacak öğrenci ve ailelerine önerileri şöyle:

AYDIN: ÜNİVERSİTEYİ GÖRMEDEN TERCİH YAPMAYIN

 

Gençler tercihlerini üniversiteleri görmeden yapmamalı ve öğrenci odaklı üniversiteleri tercih etmeli. Üniversite nerede olursa olsun adaylar gidip o üniversiteyi muhakkak görmeli. Görmeden tercih yapmamalı ve öğrenci odaklı üniversiteleri tercih etmeli.

Her üniversitenin birbirine göre avantajlı olduğu durumlar var. Dikkat etmeniz gereken mesele üniversiteleri değerlendirirken kendi ihtiyaçlarınızı doğru tanımlamanızdır.

ÖNCE KENDİNİZİ İYİ TANIYIN

Üniversite adayları her şeyden önce kendisini iyi tanımalı. Yeteneklerini, zevklerini, kişisel özelliklerini ve karakterini iyi analiz etmeli. Aklındaki mesleği, kendi özelliklerine uygun olup olmadığı açısından derinlemesine sorgulamalı. Kendisine ‘Ben kimim, ne istiyorum, hangi mesleğe yatkınım, hangi meslek beni mutlu eder’ diye sormalı. Çünkü bu karar, geleceklerini belirleyecek” dedi.

MESLEK SEÇİMİNDE KRİTERLER NELER OLMALI?

Meslek tercihinde dört farklı kriter önemli. En başta, seçeceğimiz meslek bize ekonomik özgürlük kazandırmalı. Yaşayan, bir ömür boyunca sürdürülebilecek, dünyanın her yerinde ve her zaman, rağbet ve saygınlık görecek meslekleri tercih etmek avantajlarına olur. Gençlerimizin, ‘Geleceğin meslekleri’ veya ‘Moda meslekler’ gibi başlıklara temkinli yaklaşmaları gerekir. Zira bugün son derece popüler olan bir meslek gelecekte fonksiyonunu yitirebilir. Ayrıca onurla taşınacak, her yerde ve her ortamda çekinmeden, gururla söylenebilecek meslekleri tercih etmek de gençlerimizin menfaatleri icabıdır. Son olarak, elbette sevebilecekleri bir meslekleri olmalı.

 

HANGİ OLANAKLARA BAKILMALI?

Bugün ulaşım olanakları eskiye göre hem kolay, hem de daha uygun. Adaylarımız, üniversite nerde olursa olsun, mutlaka gidip kampusunugörmeli. Üniversitenin akademik kadrosunu, mezunlarının piyasada iş bulma durumunu, sosyal iklimini, teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme potansiyelini, sanayi ve piyasa ile olan temaslarını, teknik ve bilişim altyapısını, vizyonunu ve uluslararası işbirlikleriyle, yurtdışı eğitim olanaklarını çok dikkatli incelemeli.

 

TERCİH DÖNEMİNDE AİLELER NE YAPMALI?

Bu dönemde aileler ve öğrencilerimizin sosyal çevresi, öğrencimize baskı kuran odaklar olmaktan çok, onlara yol gösteren, rehberlik eden kişiler olarak görev üstlenmeli. Velinin kendi kafasından geçen tercihleri, ya da içinde ukde kalan bir mesleği çocuğuna empoze etmemesi gerekiyor, ancak öğrenci de velisinin ve yakınlarının tecrübe ve yaşanmışlıklarını göz önünde bulundurmak durumunda.

 

PUANINIZ YETEN BÖLÜMLERİ TERCİH EDİN

Beklediği puanı alamayan adaylarımızın da, puanı yeten bölümlere tercih yapmalarını öneriyorum. Zira bir sonraki sene yakaladıkları bu fırsatı elde edemeyebilirler. Bölümler arası geçişler, çift anadal, yandal, yatay ve dikey geçiş imkanları artık çok fazla. Dolayısıyla bu adaylarımız da üniversite sistemi içinde kalarak hayal ettikleri bölümlere yerleşebilirler.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı