Bakan Selçuk açıkladı: Sınavlarda kimler başarılı oluyor?

0

Bakan Selçuk açıkladı: Sınavlarda kimler başarılı oluyor? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilere kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Selçuk sınavlarda da çok soru çözen değil, çok okuyan öğrencilerin başarılı olduğunu söyledi.

Bakan Selçuk, kendisine mektup gönderen Isparta Kadir Boylu Ortaokulu öğrencilerinin dersine video konferansla katılarak, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI: SINAVLARDA KİMLER BAŞARILI OLUYOR?

Isparta Kadir Boylu Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Tuba Özkan, öğrencilerine kültürel değerleri aktarmak için “Büyüklerden Küçüklere Hikayeler” adlı bir proje başlattı. Okulun 6. sınıf öğrencisi Yaşar Özkan’ın, bu proje kapsamında, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile de görüşebiliriz” önerisi üzerine Bakanlığa bir mektup gönderildi. 

Selçuk, yoğun programı nedeniyle ziyaretlerine gidemediği öğrencilerin sınıfına, makam odasından video konferansla konuk oldu.

ÖĞRENCİLERE HANGİ ÖNERİLERDE BULUNDU?

Selçuk‘un öğrencilerle gerçekleştirdiği görüşmede, ilk sözü, buluşmanın mimarı Yaşar Özkan aldı. Selçuk’a teşekkür eden Özkan, şöyle dedi: “Öğretmenlerimiz bize bu projeyi anlattığında ben sizinle de görüşebileceğimizi söylemiştim, arkadaşlarım da bana gülmüştü. Çok üzülmüş ve sizin bizimle konuşmayacağınızı düşünmüştüm. Sizi gördüğüm ve sizinle konuştuğum için çok mutluyum.”

Bakan Selçuk da bu buluşmaya aracı olduğu için asıl kendisinin Yaşar’a teşekkür borçlu olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

ASLA HAYALLERİNİZİ SINIRLAMAYIN

“Asla hayallerinizi sınırlamayın. Bir şeyin olup olmayacağına önceden karar vermeyin. Önce çabalayın, uğraşın. Olmazsa yeni bir hedefe yönelirsiniz.”

Selçuk, kendisinden başarı ve mutluluğun kapılarını açacak tek bir anahtar sözcük isteyen Melahat Şişman’a, “Kalbinizden geçen neyse onu yapmaya çalışın” dedi.

BAŞARININ SIRRI NEDİR?

Başarının, “hayatla uyum içerisinde, insanlara ve insanlığa hizmet ederek, doğayla barış içerisinde yaşayabilmek” olduğunu anlatan Selçuk, şöyle devam etti:

“Kendi hayatıma bakarsam çalışmak, disiplinli olmak ve sevdiğim işlerle meşgul olmak, çok üzerinde durduğum kavramlar. Sevdiğiniz işi yaparsanız hayat boyu çalışmamış olursunuz, o sizin zaten hobinizdir, hem de size para verirler. Popüler olan ya da herkesin yaptığı işi değil de sizin kalbinizden geçen iş neyse onu yapmaya çalışırsanız o zaman başarı ve mutluluk çok daha kolay gelecektir.” 

MUTLAKA HOBİ EDİNİN, ÇOK KİTAP OKUYUN

Çocuklara mutlaka bir hobi edinmelerini de öğütleyen Selçuk, şöyle dedi: “Çift kanatlı olmak istiyorsanız sanat ve sporla da ilgilenin. Notlarınız düşük olur, yüksek olur, çalışırsınız, yükseltirsiniz, değiştirirsiniz ama kişiliği güçlü iyi bir insan olayım derseniz mutlaka sanatla ilgilenin.”

ÇOK KİTAP OKUYUN TAVSİYESİ

Bakan Selçuk, en çok etkilendiği kitabın, pek çok kişi gibi “Küçük Prens” olduğunu, hangi yaşta, kim okursa okusun kitabın farklı etkiler yarattığını söyledi.

“Size tek bir tavsiye verecek olsam, o da ‘çok kitap okuyun’ olur” diyen Selçuk, üniversite sınavında başarılı olanların da dershaneye giden, çok soru çözen değil, çok okuyanlar olduğunun altını çizdi. Selçuk, çocuklara şunları söyledi:

“Kendi kendinizle yarışın, kitapları ayna karşısında yüksek sesle okuyun. O zaman sessiz bir etkinlik değil hitabetinizi de geliştirecek bir şey yapmış olursunuz” sözleriyle seslendi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı