Bakan Yılmaz’dan LGS soruları değerlendirmesi

0

Bakan Yılmaz’dan LGS soruları değerlendirmesi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2 Haziran’da yapılan ve kamuoyunda zorluğu ile tartışma yaratan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sorularını değerlendirdi. 1 milyon öğrencinin girdiği LGS soruları için Bakan Yılmaz, kamuoyunun algısının olumlu olduğunu söyledi. Yılmaz, sorular için ise şöyle dedi:

BAKAN YILMAZ’DAN LGS SORULARI DEĞERLENDİRMESİ

 “Liseye geçiş sınavı, 8. sınıf öğrencilerinin okulda öğrendikleri akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin ölçüldüğü bir sınav olarak kurgulanmıştır. Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan, irdeleyen başarılı olacaktır.”

Bakan Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın 81 ilden gelen öğretmenlere Çankaya Köşkü’nde verdiği iftara katıldı. Eğitimde 15 yılda yapılan yatırımları anlatan Yılmaz, LGS sorularıyla ilgili değerlendirme de yaptı:

İşte Bakan Yılmaz’ın LGS sorularına ilişkin değerlendirmesi:

KAMUOYUNUN ALGISI OLUMLU

“Sınav süreci ve sorularla ilgili olarak kamuoyundaki-bilenlerin söylediği-genel algı olumludur. Eleştiriler soruların daha önceki sınavlardan farklı olarak analitik düşünmeyi ölçen, yorum yapma yeteneğini görmek isteyen ve ezbere dayanmayan nitelikte olmasından kaynaklanıyor. Liseye geçiş sınavı, 8. sınıf öğrencilerinin okulda öğrendikleri akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin de ölçüldüğü bir sınav olarak kurgulanmıştır.

SINAVDA KİMLER BAŞARILI OLACAK?

Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan, irdeleyen başarılı olacaktır. Sınavın soruları dersin öğretim programında yer alan kazanımları ve bu kazanımların yöneldiği becerilerin değerlendirilmesi yönünde oluşturulmuştur. Üst üste düşünme becerilerine odaklanmıştır. Eğitim uzmanlarının değerlendirmesinden hiç bir tanesinde soruların müfredat dışı olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aralık ayında yayınlamış olduğu örnek sorulardan farklı olduğu söylenmemiştir. Ama şimdiye kadar TEOG ile kıyaslamalar yapılıyor. 1 milyon öğrencinin içerisinde sadece yüzde 10’unun yerleşebileceği okullara yönelik bir seçme ve sıralama sınavı olarak düzenlenen sınavın TEOG’dan mutlaka farklı olması gerekirdi. Eğer orta düzeyde bir soru sorsaydık hiç şüpheniz olmasın bu 1 milyon öğrencinin yüzde 10’nun üzerindeki bütün öğrencilerimiz bütün soruları cevaplayabileceklerdi.”

EĞİTİMCİLER NE DEMİŞTİ?

LGS’nin ikinci oturumuna katılan öğrenciler soruların zorluğu karşısında ağlayarak sınavdan çıkarken, eğitimciler de LGS matematik ve fen sorularının çok zor olduğunu ifade etmişti.

LGS Başvuru kılavuzunda sınav puanlarının 22 Haziran’da açıklanacağı duyuulmasına rağmen, sınavdan sonra MEB sonuçların açıklanmasının 26 Haziran’a ertelendiğini duyurmuştu. Böylece iki sınavın tarihlerinin ertelenmesinden sonra bir sınavın sonucunun açıklanması da seçimlerden sonraya kalmış oldu.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı