Başarı sırası barajı hangi fakültelerde var?

0

2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ile tercih yapacak adayların bu yıl önündeki engel başarı sırası barajı olacak. YÖK, geçen yıl tıp ve hukuk fakülteleri için başarı sırası barajı getirdi. Bu yıl ise başarı sırası barajı mimarlık ve mühendislik fakülteleri için de geçerli. Bu barajları aşamazsanız bu 4 fakülteyi tercih edemezsiniz ve tercih etseniz bile başarı sırası barajı yüzünden tercihleriniz dikkate alınmaz.

HANGİ BÖLÜMLERDE BARAJ VAR?
Tıp fakültesi tercih etmek isteyenler eğer ilgili puan türünde yani MF-3’te ilk 40 bin, hukuk isteyerler ise okumak isteyenler ise TM-3 puan türünde ilk 150 başarı sırasında yer almak zorunda. Bu barajlar geçen yıl tercih yapan öğrenciler için geçerli oldu. Ama KKTC üniversitelerinde geçen yıl baraj uygulanmadı.

Bu yıl ise tıp ve hukuk dışında iki fakültede baraj geçerli. Bunlar mimarlık okumak isteyenler için MF-4 puan türünde ilk 200 bin, ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç mühendislik için MF-4’te ilk 240 bin olarak belirlendi. Ancak Ziraat Fakültesi’nde Gıda Mühendisliği okumak isteyenler de ilk 240 bin baraj şartı geçerli olacak. Bu yıl KKTC üniversiteleri için de baraj geçerli. KKTC üniversitelerinden tercih yapacaksanız da başarı sırası barajı kuralını unutmamalısınız. Bu yıl bu üniversitelere muafiyet tanınmadı.

2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda da başarı sırası barajı şu şekilde yer aldı.
Tıp: MF-3: En düşük 40.000
Hukuk: TM-3: En düşük 150.000
Mimarlık: MF-4: En düşük 200.000
Mühendislik: MF-4: En düşük 240.000 (*)
(*) Orman, Ziraat, Su Ürünleri fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dahil.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı