Başkonsolos Davis ABD’den vize alacak öğrencilere ne önerdi?

0

Başkonsolos Davis ABD’den vize alacak öğrencilere ne önerdi?  Türkiye, İngiltere’den sonra ABD’ye en çok öğrenci gönderen ikinci Avrupa ülkesi. 10 binin üzerinde Türk öğrenci bu ülkede yükseköğretim kurumlarında eğitim alıyor.

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis ile yurtdışında eğitimi konuştu.

Başkonsolos Davis, Oxford Üniversitesi‘nde burs alarak uluslararası hukuk alanında yüksek lisans (LLM-Master of Law) yaptı. Yurtdışında eğitimin önemine dikkat çeken Başkonsolos Davis, şöyle diyor:  

“Diğer ulusların bakış açılarını görmek, dünyayı farklı perspektiflerden görmemi sağladı ki bu, bir diplomat olarak şimdiki rolüm için son derece önemli.”

Başkonsolos Davis, Türkiye’nin, İngiltere’den sonra ABD’ye öğrenci gönderen Avrupa’daki ikinci ülke olduğunu söylüyor. Davis, 2016-2017 öğretim yılında ABD’de öğrenim gören Türk öğrenci sayısının 10 bin 586 olduğunu söyledi. Davis, “Bu öğrencilerin yüzde 23.3’ü lisans, yüzde 45.1’i lisansüstü programlarında kayıtlı” dedi.

BAŞKONSOLOS DAVIS ABD’DEN VİZE ALACAK ÖĞRENCİLERE NE ÖNERDİ?

Başkonsolos Davis vize almaya gelen öğrencilere de nasıl davranmaları konusunda şu önerilerde bulundu:

“Başvuru sahipleri, görüşme konusunda anlaşılır bir şekilde gergin olurken, memurlarımız çok profesyonel, dostça davranır ve onlara ABD vizesi yasalarına uygun olarak tam bir değerlendirme yaparlar. Bunun bir mülakat olduğunu unutmayın, belge incelemesi değil. Vize için nitelikli olduğunu göstermek için, konsolosluğa sözlü olarak gerçek bir öğrenci olduğunuzu ve okul için ödeme yapma hakkınızın olduğunu göstermeniz gerekir. En önemli şey, getirdiğiniz belgeler değil, sorulan sorulara nasıl cevap verdiğinizdir.”
 

TÜRK KADINI İSE ÇOK GÜÇLÜ VE AKILLI

Davis, boş zamanlarını nasıl geçirdiğini şöyle anlattı: “Boğaz’da yürüyorum, koşuyorum ve lokantalara gidiyorum. 10, 13 yaşlarında 2 oğlum var. Onlarla en iyi zamanı futbol oynayarak geçiriyoruz. 1.5 yıldır İstanbul’dayım. İstanbul çok güzel. Türk kadınlarını ise çok güçlü, çok akıllı, çok dayanıklı ve entelektüel buluyorum.”
 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d