Beceri temelli etkinlik ilkokulda not yerine geçecek

0

 

Beceri temelli etkinlik ilkokulda not yerine geçecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tüm kademelerde ders saatlerinin azaltılacağını söyledi. Lisede esnek ve modüler bir müfredat ile mizaca göre seçmeli dersler yapılandırılacak. Sertifiya dayalı yeterlilik gelecek. Öğrenciler lise 1’de ise alan seçimi yapacak. Peki ilkokullarda neler değişecek?

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Selçuk’un açıklamalarından biri de müfredat ile ilkokullarda yapılacak değişikliklerle ilgili oldu.

BECERİ TEMELLİ ETKİNLİK İLKOKULDA NOT YERİNE GEÇECEK

İşte Selçuk’un müfredat ile ilkokulda yapılacak değişiklikleri içeren açıklaması:

İlkokul ve ortaokul dönemleri hayatın temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle bu dönemde verilecek eğitimin, sağlam bir zeminde oluşması büyük önem arz etmektedir.

Temel eğitime aşırı bir akademik anlam ve içerik yüklemeksizin basit, sade ve çocuğun doğasına saygılı bir yaklaşım benimsenecektir. Öğrenme ekosistemi içerisinde çocukları şimdiye uyandıracak ve geleceğe hazırlayacak vasıfta bir bilinç ve farkındalık geliştirmek temel eğitimde esas olacaktır.

NOT YERİNE BECERİ TEMELLİ ETKİNLİK

Bu amaçları hayata geçirebilmek için; ilkokul kademesinin amaçları dikkate alınarak, çocukların değerlendirilmesi not yerine beceri temelli etkinlikler doğrultusunda yapılandırılacak, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi temel eğitimin omurgası olarak ele alınacak, ilkokul çocuklarının gelişimsel özellikleri dikkate alınarak teneffüs süreleri artırılacaktır.

Bilimsel becerilere sahip bireylerden oluşan toplumlar, diğerlerine göre belirgin bir güce sahip olmaktadır. Ülkemizin de böylesine bir güce sahip olması özellikle ortaöğretim düzeyinde yapacağı öğretim tasarımı ile yakından ilişkilidir.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d