Bedelli askerlik celp ve sevk tarihleri açıklandı

0

Bedelli askerlik celp ve sevk tarihleri açıklandı. Başta üniversiteliler olmak üzere bedelli askerlik yapacakların merakla beklediği tarih belli oldu. Bedelli askerliğe ilişkin celp ve sevk tarihlerinin “www.turkiye.gov.tr” adresinden açıklandı.

BEDELLİ ASTERLİK CELP VE SEVK TARİHLERİ AÇIKLANDI

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik ile ilgili açıklama yaptı. Buna göre 21 günlük askerlik yapacak vatandaşların birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evrakını alabilecekleri tarihlerin “www.turkiye.gov.tr” adresinden ilan edildiği belirtildi.  

Açıklamada yükümlülerin durumlarına ait bilgileri, askerlik şubelerinden de öğrenebilecekleri vurgulandı. Açıklamada, temel eğitime sevk edilecek yükümlülerden yoklaması olmayanların yoklamalarını sevkleri öncesinde yapması gerektiği, yoklamasını yaptırmış olsalar bile rahatsızlığını beyan eden yükümlülerin muayene için tekrar askerlik şubelerine müracaat edebilecekleri kaydedildi.  

Açıklamada, birliklerine planlanan zamanda katılmayan yükümlülere Askerlik Kanunu’nun 47’nci maddesinde belirtilen hususlar haricinde işlem tesis edilmeyeceği ve bu yükümlülerin kapsam dışı kalabilecekleri ifade edildi.

ÜNİVERSİTELİLER NASIL BEDELLİ ASKERLİK YAPACAK?           

Bedelli askerlik yapacak üniversite öğrencileri ise idari izinli sayılacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın, Bedelli Askerlik Uygulaması konulu yazısı Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşülmüştü. Geçici 55’inci madde kapsamında “21 günlük temel askerlik eğitimi” maksadıyla silah altına alınacak yükseköğretim öğrencileriyle ilgili karar alındı.

MAZERET SINAV HAKLARI OLACAK

Buna göre temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılacaklar. Aldıkları temel askerlik eğitiminin ara sınav, vize veya yıl sonu final sınavlarına rastlaması durumunda mazeret sınav hakkı verilmesine, mağduriyet yaşanmaması için üniversitelerce gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.

ÖĞRETMENLER NASIL BEDELLİ YAPACAK?

Bedelli askerlik öğretmenler isterlerse yarıyıl ya da yaz tatillerinde 21 günlük askerliklerini yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı açıklamada bedelli askerliğe çağrılan öğretmenlere erteleme imkânı sunulduğunu belirtmişti.

MEB açıklaması şöyleydi:

 “Yarıyıl ve yaz tatiline erteleme düzenlemesi” öncesinde temel askeri eğitime çağrılan ve celp dönemine gün sayan öğretmenler, bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuruda bulunarak 21 günlük temel askerlik eğitimlerini yarıyıl veya yaz tatiline erteleyebilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı