‘Bıyıklı-bıyıksız’ ayrımcılığı: Bıyıklı ‘iyi’ bıyıksız ‘tacizci’

0

‘Bıyıklı-bıyıksız’ ayrımcılığı: Bıyıklı ‘iyi’ bıyıksız ‘tacizci’. Günlerdir rehber öğretmenler için hazırlanan kitapla ilgili tartışmalar bitmiyor. Bu kez de aynı kitapta’ bıyıklı-bıyıksız’ ayrımcılığı yapıldığı ortaya çıktı. Kitapta bıyıklı erkekler iyi, bıyıksızlar ise cinsel istismarın anlatılmasındaki çizimlerde kullanıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hizmet içi eğitimleri kapsamında rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta yer alan çizimlerle ilgili günlerdir kamuoyunda tartışma yaşanıyor. Bakanlığın doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitapta başı açık kadınların çocuklara şiddet ve istismar uygularken, türbanlı kadınların ise şefkat gösterirken resmedildiği görülmüştü. Bakanlık ise bunun “maksatlı algı yaratmak” olduğu açıklamasını yaptı. Ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 150 resim içinden sadece ikisinde olumsuz çizim olduğunu söyledi. Selçuk, “Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık” dedi. Selçuk bu kitabı ise öğrencilerin görmediğini açıkladı.

‘BIYIKLI-BIYIKSIZ’ AYRIMCILIĞI: BIYIKLI ‘İYİ’ BIYIKSIZ ‘TACİZCİ’

Ancak kitapta bu kez de “bıyıklı-bıyıksız” çizimler ortaya çıktı. Kitapta bıyıklı erkeklerin şevkatli iyi insan, bıyıksız erkeklerin ise cinsel istismar yapan çizimleri yer aldı. Kitabı öğrencilerin görmeyeceği iddialarının da gerçek olmadığı ortaya çıktı. Sözcü gazetesinin haberine göre rehber öğretmenlerin bu görselleri öğrencilere gösterecek. Öğretmenler, öğrencilerin bu resimlere “İyi ve kötü dokunuşu” tanımlamaları için gülen ve kızgın yüz emojisi yapıştırmalarını isteyecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TBMM’ne kitapla ilgili Bakan Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdiklerini söyledi. Kaya şöyle konuştu:

“Vakıf ve cemaat yurtlarında çocuklarımızın cinsel istismara uğradıkları ne yazık ki; mahkemelerin aldığı ağır mahkumiyet cezalarıyla da tescillenmiştir. Bunlarla mücadale etmek gerekirken, MEB’in rehber öğretmenler aracılığıyla tüm okullara bu çirkin tabloyu yansıtıyor. Bunu yaparken de bir algı daha yaratarak; toplumdaki insanları, kıyafetleri, giyim tarzları, kişisel tercihi olan başörtülü/başı açık ya da bıyıklı/bıyıksız olup olmama seçimi üzerinden iyi insan veya sapık diye ayrıştırıp, toplumda bölünmeye yol açıyorlar. Çok tehlikeli bir durum var.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı