Bu kez YKS açıklaması geldi

0

Bu kez YKS açıklaması geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni lise modelinde matematik dersinin zorunlu olduğu açıklamasından sonra bu kez de üniversite sınavlarına ilişkin duyuru yaptı.

Bakan Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise modelinde matematik dersinin zorunlu olmaktan çıkarıldığına ilişkin tartışmalar üzerine bakanlık önce bu dersin zorunlu olduğunu duyurdu.

BU KEZ YKS AÇIKLAMASI GELDİ

Ardından da bu sistemle yapılacak ilk üniversite sınavının 2024’te yapılacağı bilgilendirmesine ilişkin de ikinci bir açıklama yaptı. Çünkü YÖK’e ne değişecek lise müfredatı ne de buna uygun gelecek üniversite sınavlarına ilişkin bilgi verilmediği ortaya çıkmıştı.

BAKANLIK YKS İÇİN NE DEDİ?

MEB, açıklamasında şunlara yer verildi:

“Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’nda ortaya konulan tasarımla üniversiteye giriş sınavı arasındaki bağlantıya dikkat çekmiş ve ihtiyaç duyulan değişim sürecinin Yükseköğretim Kurulu ile yapılacak istişarelerle ilerleyeceğini ifade etmiştir. 

Söz konusu açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ye ilişkin değişimin en erken 2024 yılında ortaöğretim tasarımıyla uyumlu olarak ele alınabileceği açıkça vurgulanmış olup bu tarihten önce üniversite sınavında değişiklik olacağına dair bir ifade kullanılmamıştır.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı