Cinsel istismar için çocukları dinlemek gerek

0

Cinsel istismar için çocukları dinlemek gerek. Cinsel istismar mağduru olan çocukların dörtte birinden azının tacizi açıkladığı belirtiliyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Ayşen Baykara, anne ve babaların çocuklarıyla iletişimin önemine dikkat çekerek, şöyle diyor:

“Çocukların tacizi açıklama süreleri 10 yılı bulabiliyor. Anne babaya ya da anne babadan birine, yakın arkadaşa açıklama yapıyor. Ailelere büyük iş düşüyor. Çocuk anneye küçüklüğünden itibaren bir sorun getirdiğinde annenin çocuğunu anlaması ve çocuğu yönlendirmesi şeklindeki desteği kast ediyoruz.”

CİNSEL İSTİSMAR İÇİN ÇOCUKLARI DİNLEMEK GEREK

Prof. Dr. Baykara, İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde Konak Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin konuğu olarak rehber öğretmenlere “çocuklarda istismar” konulu seminer verdi. Baykara, çocukların ailelerine yaşadıkları herhangi bir sorunu açtıklarında ebebeynlerin dinlememe yoluna gitmemesi gerektiğini vurguladı. Baykara, istismar mağduru küçük çocukların muğlak açıklamalar yaptığını çünkü ne yaşadığını anlamadığını daha büyük çocukların ise amaç doğrultusunda açıklama yaptığını söyledi.

OYUN TERAPİDE EN İYİ ARAÇ

Baykara, çocukların kendilerini olumsuz etkileyen duygulardan kurtulmak için oyun oynadığını, terapide en temel araçlarının da oyun olduğunu anlattı. Baykara, çocukların cinsel istismar konusunu açıklamaktan aşırı utanma, etiketlenme gibi nedenlerle uzak durabildiğini belirterek, şöyle dedi:
“Aile içinde sorun olan çocuklarda, ona hoş davranan çeşitli hediyeler veren bir yetişkin tercih edilir. Yetişkin çocuğa sırrı kimseyle paylaşmamasını tembihler. Ensest olayında da böyledir. Baba o çocuğunu diğer çocuklarından daha ayrı tutar. Çocuk ne olup bittiğini anladığı yaşa geldiğinde ise epey süre geçmiş olabilir. Bu sırrın bozulmaması için de suskun kalan olur.”

Baykara, kız çocuklarının kendilerini daha sözel ifade ettiğini ancak erkek çocuklarında bunun daha az görüldüğüne dikkat çekti. Baykara, anne baba arasında yatan çocukların da istismara uğradığını söyleyerek, şöyle dedi: “Anne baba arasına yatan çocuk cinsel olarak istismara uğrar. Kaç yaşında olursa olsun. Bu çocuğun gelişimine zarardır. Anne baba buna dikkat etmelidir.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı