Çocuğum iştahsız mı yoksa az mı yiyor?

0

Çocuğum iştahsız mı yoksa az mı yiyor? Birçok aileye işte bu soruyu soruyor. Çocuklarının yedikleri miktarlara bakıp, “Çocuğum iştahsız mı”, “Yemesinde bir problem mi var?” diyor.

Oysa yapılan araştırmalar “Çocuğum iştahsız mı?” diyen ailelere aslında iştahsız denilen çocukların bir iştah sorunu olmadığını gösteriyor. Özellikle bebeklerin ilk altı aylarında hızlı bir büyüme gösterdiklerini söyleyen uzman diyetisyen Canan Aksoy, “6 ayın ardından bebeklerin büyümesi yavaşlayınca aileler genellikle paniğe kapılıyor. Çocuğum iştahsız mı? diye sormaya başlıyor” diyor.

NE ZAMAN ‘ÇOCUĞUM İŞTAHSIZ MI?’ DEMELİSİNİZ?

İşte Aksoy’un “Çocuğum iştahsız mı yoksa az mı yiyor?” sorusunun yanıtını arayan aileler için verdiği bilgiler:

İŞTAHSIZLIĞIN İŞARETlERİ NEDİR?

İştahsızlığın en önemli işareti bebeğin veya çocuğun yetersiz kilo alması. Özellikle iki aylık süreçte yeterli ağırlığı kazanmayan, altı aylık süreçte boyu değişmeyen çocuklar iştahsızlık açısından izlenmelidir. Bu gibi durumda gecikmeden çocuk doktoruna durum bildirilmelidir.

İŞTAHSIZLIK SORUNU NEDEN KAYNAKLANIR?

Anemiler, iltihaplı- ateşli hastalıklar, çölyak gibi metabolik hastalıklar çocuğun iştahını azaltabilir. Emme ve yutma reflekslerinin zayıf olması iştahsızlık için başka bir nedendir. Besini çiğneme de zorluk, kusma refleksi, reflü gibi sorunlarda iştahın azalmasına bağlı yetersiz besin alımı görülebilir. Mide boşalmasının gecikmesi, çevresel uyaranlar, ruhsal olarak çocuğun etkilendiği bazı olaylar yemek yemeyi reddetme davranışını doğurabilir. Öncelikle bunlar araştırılmalıdır.

İÇECEKLERİNE DİKKAT ETMENİZ GEREKİR?

İçmek daha kolay geldiği için çocuklar tarafından tercih edilir. Sık sık meyve suyu veya süt içmek, şekerli besinlerin tüketimi çocukta iştahsızlığa neden olur. Günlük süt tüketimi artıkça, iştahın azaldığını gösteren çalışmalar vardır. Öğünler arasında yüksek enerjili yiyeceklerin veya içeceklerin verilmemesi gerekir. Uygun besin seçilerek çocuğun ana öğün zamanına kadar acıkması sağlanmalıdır. Yemeklerden bir saat öncesinde içecekler kesilmeli, yemekten sonra içecek alınması sağlanmalıdır.

 YEMEK SEÇİYOR, ÇOCUĞUM İŞTAHSIZ MI?

Çocuğun bir yiyeceği sevmemesi halinde anne tarafından ya çok ısrarcı olunur ya da o yemek bir daha çocuğa verilmez. Bu gibi durumda besin çocuğa farklı şekillerde pişirilerek verilmeli. Aynı besinin sık sık verilmesi, besine karşı isteksizliği ve iştahsızlığı getirebilir. Besinlerin bıkkınlık vermemesi ve tek yönlü beslenmenin yapılmaması için mutlaka çeşitlendirilmeli.

BÜYÜK PORSİYON KULLANMAYIN

 Büyük porsiyonlar, karışık yemekler çocukları korkutabilir. Yemesi gereken miktar, ebeveynlerin istediği miktar değil, çocuğun ihtiyacı kadar olmalıdır. Çocuğunuzun tabağına her zaman küçük porsiyonlar koyun. Yemesi devam ediyorsa tabağına yeniden yemek ekleyebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE AİLE SOFRASINA OTURUN 

Çocuklar bir yaşından itibaren aile ile birlikte sofraya oturmalıdır. Yemek zamanının aileyle geçirilen eğlenceli bir vakit olduğu öğretilmelidir. Öğün saatleri belirgin olmalı, yemek sırasında televizyon gibi farklı uyaranlar olmamalıdır.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı