Çocuğunuzla iletişiminizi nasıl artırabilirsiniz?

0

Çocuğunuzla iletişiminizi nasıl artırabileceğinizi biliyor musunuz? Birçok aile çocuklarıyla iletişim kuramamaktan şikayet eder. Ancak çocuğunuzla iletişiminizi artırmak hiç de o kadar zor değil. Onunla birlikte gerçekleştireceğiniz etkinlikler çocuğuzla iletişiminizi daha sağlıklı hale getirecektir.

ERA Kolejleri PDR Bölüm Koordinatörü Uzman Psikolog Aslı Kanizi, çocuklarınızla keyifli vakit geçirirken çocuğunuzla iletişimizi nasıl artırabileğinize ilişkin 10 etkinlik hazırladı.

1-BİRLİKTE YEMEK HAZIRLAMAK: Çocuğunuzla iletişiminizi artıracak etkinliklerden biri onun sevdiği yiyecekleri işin içine oyun da katarak birlikte hazırlayabilirsiniz. Bunun için birlikte mutfağa girin.

2-GÖKYÜZÜNÜ KEŞFEDİN: Birlikte gökyüzünü keşfetmeye ne dersiniz? Özellikle deniz kenarlarında yerleştirilmiş teleskoplarla başlayabilirsiniz. Belki de bu özel anlar onun edebiyat ya da astronomiye ilgisini artırır.

3- ÇİZGİ FİLM KARAKTERİ OLUN: Yüz boyama aktivitesiyle çizgi film karakteri olmayı denediniz mi? İzin verin çocuğunuz hem size daha yakın olsun hem de kostüm yapma, boyama, oyun geliştirme gibi yeteneklerini geliştirsin.

4- KUMDAN KALE YAPMAYA: Kumdan kale yapmayalı kaç yıl oldu acaba? Çocuğunuzla iletişiminizi artıracak etkinliklerden biri de birlikte oynamak. Beraber sahilde taşları inceleyip, deniz kabuklarıyla kumdan kaleleri birlikte süsleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken suyun kaleleri alıp götürmemesi için önce yapının kenarlarına taşlardan bir çit yapmak.

5- TOPRAĞA DOKUNMAK: Yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini toplayıp toprağa ekmek heyecanlı olmaz mıydı? Kim bilir belki de önümüzdeki yıl bir meyve ağacınız olur. Bir çocuğun küçük yaşta tabiatı korumayı öğrenmesi gelecek için zannedilenden daha büyük bir teminat.

6- ONUNLA BİRLİKTE DANS EDİN: Hem sizin hem de çocuğunuzun sevdiği filmleri birlikte izlemek, salonun ortasında sevdiğiniz müziklerle dans etmek keyifli olmaz mıydı? En son ne zaman çocukluğunuzdaki gibi dans ettiniz? Bu aktivitenin çocuklarınız kadar size de heyecan vermesi çok mümkün.

7- BİRLİKTE SANAT ETKİNLİĞİ: Pastel boyaları yeniden ele almanın zamanı geldi. Bakalım ortaya neler çıkacak? Birlikte resim yapmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuzla iletişiminizi artırmak için onunla ortak etkinlikler yapabilmelisiniz.

8- LEGOLARLA 3 BOYUTLU DÜNYAYA: Legolar hepimiz için heyecan verici. Hayal gücünüzü 3 boyutlu dünyaya taşımak istemez misiniz? Haydi hep hayal ettiğiniz gökdelenleri, insanların daima mutlu yaşadığı o rüya şehrini yeniden yapın.

9- BİLGİSAYARDA BİRLİKTE OYNAYIN: Çocuklarınızın en sevdiği çizgi ve oyun karakterlerini biliyor muyuz? Z kuşağından çocuklarımızı hem tehlikelerden korumak hem de iç dünyalarına girmek için birlikte bilgisayar oyunları oynamak keyifli olmaz mı?

10- BİRLİKTE TARİH GEZİSİNE: Çocuklarımızda merak duygusu yandırmak için tarihi yerleri birlikte gezip fotoğraflarını çekmek öğretici ve eğlenceli olmaz mı? Bunun için de kentinizde olan tarihi binaları ziyaret etmeye başlayabilirsiniz.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı