Çocuklara ilk eğitimi anne veriyor

0

Çocuklara ilk eğitimi anne veriyor. Türkiye’de çocuklara ilk eğitimi veren anneleri oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen Aile Yapısı Araştırması sonuçlarında 0 – 5 yaş aralığındaki çocukların bakım işini yüzde 86 oranında annelerin üstlendiği ortaya çıktı.
ÇOCUKLARA İLK EĞİTİMİ ANNE VERMEZSE BÜYÜKANNE
Çocuklara ilk eğitimi anne çalışıyorsa büyükannelerin üstleniyor. Araştırmaya göre annelerin yerini yüzde 7.4 ile en fazla anneanne veya babaanne üstleniyor. Çocuklara ilk eğitimi kreşte veya anaokulunda sağlanma oranı yüzde 2.8’lerde kalıyor. Uzmanlar ise çocuk gelişiminde 0-5 yaşın önemine dikkat çekiyor.
ÖĞRENME POTANSİYELİ EN YÜKSEK DÖNEM
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişim Programı Öğretim Görevlisi Hakan Yıldız, 0 – 6 yaş arasında çocuğun sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimiyle birlikte öğrenme potansiyelinin de bu dönemde en yüksek seviyede olduğunu söyledi.
Bu dönemde kazanılan davranışların büyük bir kısmının insanın ilerleyen yaşlardaki kişilik yapısı, davranışları ve değer yargılarını önemli ölçüde biçimlendirdiğini vurgulayan Yıldız şöyle dedi:
ÇOCUKLARA İLK EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİ
“Bu nedenle çocuğun eğitiminin küçük yaşlardan itibaren ciddiye alınması gerekir. Bu noktada okul öncesi eğitim anlayışı devreye girmektedir.Okul öncesi eğitim ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Çocukta zekâ gelişiminin önemli bir kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır. Öğrenme becerisi bu yaşlarda gelişir.”
Okul öncesi eğitimde erken çocukluk döneminde öğrenmeye ilgi uyandırmanın ve yeteneklerin ortaya çıkartılmasının amaçlandığını aktaran Yıldız, şunları söyledi:
“Evde ebeveyn tarafından yetiştirilen çocukların okul öncesi eğitim kurumlarında yer alanlara göre fiziksel anlamda gelişimlerinin daha düşük seviyede, küçük kas gelişimi ile genel el becerilerinin daha zayıf olduğu belirlenmiştir. Duygusal anlamda daha içine kapanıklardır. Okul öncesi eğitimdeki oyunlar, etkinliklerle çocuklar kendi yeteneklerini keşfeder, dinlemeyi, iletişim kurmayı ve paylaşmayı öğrenir. Çeşitli sanatsal aktivitelerle çocuk kendini daha rahat ifade eder, hayal gücünü geliştirme fırsatı kazanır. Çocuğun artık ev dışı hayatı başladığı için toplumsallaşmasına katkı sağlar. Okulun ve sınıfın kurallarından hareketle toplumun kurallarınında olduğunu öğrenir. Başka bir ifadeyle çocuklar kendi başlarına birey olmayı öğrenir.”
ÇOCUKLARA İLK EĞİTİMİ İÇİN AİLE TEK BAŞINA YETMEZ
Yıldız, eğitim alan çocukların ilkokula daha uyumlu olduğunu belirterek, aile içindeki bakım ve eğitimin tek başına yetmediği, çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceği bir ortam olduğu için okul öncesi eğitiminzorunlu ve gerekli hale geldiğini ifade etti.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı