Çocuklarda uyku sorunu nasıl çözülür?

0

Çocuklarda uyku sorunu nasıl çözülür? Ailelerin en büyük sorunlarından biridir, çocuğunun uyumaması. Çocuk uyumamak, anne-baba ise uyutmak için uğraşır durur. Yapılan araştırmalar, okul öncesi çocukların yaklaşık yüzde 25-50, okul çağı çocukları ve ergenlerin de yaklaşık yüzde 20-30’unun uyku sorunu yaşadığını ortaya koyuyor.

Peki çocukların büyüme ve gelişiminde önemli bir etkisi bulunan uyku konusunda neler yapılmalı?

ÇOCUKLARDA UYKU SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş, “Sağlam çocuk kontrollerinde çocuk doktorlarının bu yaş grubunda en çok karşılaştıkları problem uyku sorunudur’’ dedi. Durankuş, yeterli uyku düzenini sağlayamayan çocukların ruhsal, bilişsel ve sosyal becerilerde zorlanmalar yaşadığına işaret etti.

UYKU SORUNUNA KARŞI DAVRANIŞ TEDAVİSİ NEDİR?

Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş, davranış tedavisi konusunda şunları söyledi: “Genellikle gece uyanmaları sırasında bebeğin ağlamasına yanıt olarak, anne-babanın çocuğun yanında bulunması onun endişesini azaltır. Okuma, şarkı söyleme, sakin olarak oyun oynama gibi bireyselleştirilmiş yatak alışkanlıkları kazandırılmalı. Anne-baba, çocuk uyandığında onu yatakta kalmaya teşvik etmeli. Bunu anne-baba çocuğun yatağının yanında oturarak, ona dokunarak veya yanına uzanarak yapabilir. Yatma zamanında ayrılık sorunu çözülürse, geceleri uyanma sorunu da büyük olasılıkla kaybolacaktır.”
Durankuş, iyi uykuya yönelik önerilerde bulundu:

İYİ UYKU İÇİN NELER YAPMAK GEREKİYOR?

Bebeğin giyecekleri, yatak ve battaniyesi yünden yapılmış olmalı.
Yatağı korunaklı olmalı.
Bebek yatağa uyanık halde bırakılmalı ve kendi kendine uyumayı öğrenmesi sağlanmalı.
Bebek sallanma, emme gibi bir aracı kullanmadan uyumayı öğrenmeli ve uyuduktan sonra yeri değiştirilmemeli.
Yatağa bırakılırken sevdiği bir nesne (ayıcık, bebek, tülbent, battaniye gibi) ile beraber uyumasına izin verilmeli.
Uyku saatleri aile tarafından belirlenmeli ve ödün verilmemeli. Uyku saatleri konusunda aileler kararlı olmalı ve çocuklara uygun sınırlar koymalı.
Uykudan önce sakin ve aile ile beraberce zaman geçirilebilecek etkinlikler, uyku törenleri (masal anlatmak, ninni söylemek gibi) düzenlenmeli.
Yatağa aç olarak yatırılmamalı, uykudan önce hafif ve onu tok tutacak yiyecek veya içecek verilmeli. Gece uyarıcı özelliği olan besinlerden(kahve, çay, çikolata) uzak tutulmalı.
Odanın çok karanlık olmamasına, ortamın nem ve ısısının (18˚C) yeterli olmasına, odanın havalandırılmasına ve odada sigara içilmemesine özen gösterilmeli Bebek yatağında elektrikli battaniye veya sıcak su torbası kullanılmamalı.
Direkt güneş ışığı altında veya ateş ya da ısıtıcı yanında uyutulmamalı.
Şule YILMAZ
Sağlık Editörü

Paylaş

Yorumlar kapatıldı