Çocukların başı neden ağrıyor?

0

Çocukların başı neden ağrıyor? Baş ağrısının altında yatan nedenlerin alışılagelen nedenler olabileceği gibi hayatı tehdit eden sorunların habercisi de olabiliyor. Çocuklarda baş ağrılarıyla ilgili Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, şu bilgileri verdi:

ÇOCUKLARIN BAŞI NEDEN AĞRIYOR?

Uyku düzensizliği çocuklarda baş ağrısı yapabilir. Çocuklarınızın düzenli ve yeterli uyuduğundan emin olun. Ayrıca bilgisayar, tablet ve telefonun da aşırı kullanılması uyuma saatinin geçirilmesine, uykunun kaçırılmasına yol açtığı gibi baş ağrılarını da tetikler. Çocuklarınızın sağlığı için bu iletişim ve eğlence araçlarını (tamamen yasaklamaktan ziyade) kullanım sürelerini sınırlı ve kontrolünüzde olmasını sağlayın.

RUTİN GÖZ MUAYENESİ YAPTIRIN

Çocuklarda görme kusurları da baş ağrısına neden olabilir. Çocuklarda göz ve görme sorunları her zaman kolay fark edilemeyeceğinden, şikâyeti olmasa da rutin göz muayenesinden geçirin.

AĞRI YAPAN YİYECEKLER VAR MI?

Çevresel faktörler ve yiyecekler ağrı yapabilir. Migren, gerilim tipi ve küme şeklinde baş ağrısı bozuklukları da görülebilir. Bu tip baş ağrıları genellikle tekrarlayıcı ve süreğen karakterdedirler. Hayatı tehdit etmezler ancak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilerler. Çevresel faktörler bu tip baş ağrıları için tetikleyici olabilir. Örneğin gürültü, fazla ışık, açlık, yorgunluk, uykusuzluk, stres, rüzgârlı ve basıncı yüksek hava durumu, bazı yiyecekler (peynir, çikolata, kafeinli içecekler, bazı meyveler, monosodyum glutamat içeren hazır gıdalar, baş ağrısı krizlerini arttırır.

KIZLARIN BAŞI DAHA ÇOK AĞRIYOR

Baş ağrısı 7 yaşına kadar kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülürken, bu yaştan sonra kızlarda sıklığı giderek artmakta. Erken ergenlik döneminde kızlarda erkeklere oranla 2 kat daha sık görülmekte. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre, okul reviri veya hemşiresine başvurma nedenleri arasında baş ağrısı yüzde 75’le ilk sıralarda yer alıyor.

DOKTOR KONTROLÜ OLMADAN AĞRI KESİCİ KULLANMAYIN

Baş ağrısı beyinde veya vücutta meydana gelen bozukluğun habercisi yani alarmıdır. Çalışmalar baş ağrısını arttıran nedenler içinde yaş, cinsiyet, ailede baş ağrısı öyküsü ve araç tutma öyküsü varlığının önemli olduğunu göstermektedir. Çocuklarda ara sıra olan kısa ve hafif ağrılar sık görülür ve genellikle özel bir tedavi gerektirmez. Ancak orta veya şiddetli olan, tekrarlayan veya ilerleyici olan ağrılarda tedavi gereklidir. Doktor kontrolü olmadan ağrı kesicilerin sürekli ve fazla kullanımı böbrek, karaciğer gibi hayati organlara zarar verebilecek etkiler yapabilir. Öncelikle sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yaklaşımı seçilmelidir.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

Paylaş

Yorumlar kapatıldı