Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: KYK bursları kaç TL oldu?

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: KYK bursları kaç TL oldu? 2018-2019 öğretim yılı açılışını yapan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine verilen KYK burs ve kredilerine zam yapıldığını açıkladı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: KYK BURSLARI KAÇ TL OLDU?

Devlet ve vakıf üniversitelerinin tüm rektörleri yüksekokul müdürleri ile akademisyenler ile öğrencilerin katıldığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2018-2019 öğretim yılının toplu açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

KYK BURS VE KREDİLERİ ARTTI

İsteyen herkese kredi, burs veriyoruz. Ama sıkıntımız var. Öğrencilerimiz hep burs istiyor, krediye yaklaşmıyor. Oysa kredi iş bulduktan sonra faizsiz şekilde ödenecek olan burstur. Öğrencilerimize buradan müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için kredi ve burs miktarını lisansta 500 TL’ye, yüksek lisansta 1000 TL’ye, doktorada 1500 TL’ye yükseltme kararı aldık. Beslenme yardımı da günlük 8 TL. Bu yıl KYK yurtlarında bir artışa gitmedik.

ÜNİVERSİTELERE YENİ KRİTER: MEZUN İSTİHDAMI

Üniversite mezunlarının istihdamlarını takip ederek üniversite ve bölüm bazında başarı düzeyini ölçmeyi planlıyoruz. Böylece hangi üniversitemizin ve hangi bölümlerimizin öğrencilerimizin istihdamına ne düzeyde katkı sağladığını da görebileceğiz. Hatta bu ölçüm sonuçlarını üniversitelerimize vereceğimiz desteğin kriterlerinden biri haline getirmeyi düşünebiliriz.

ÜNİVERSİTELERDE KARİYER MERKEZLERİ KURULACAK

Üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacak. Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği halinde faaliyet gösterecektir.

İnsan Kaynakları Ofisimiz aracılığıyla üniversite öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ilk işlerden biri yükseköğretimde ‘Yetenek Yönetimi’ sistemine geçmektir.”

Eğitim-öğretim hayatında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ bilinciyle yetişen hiç kimse, ne içeride ne dışarıda ülkesinin aleyhinde faaliyetlere kalkışmayacaktır.

ÜNİVERSİTELERİN DİL SINAVLARINI ÖSYM Mİ YAPACAK?

Yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturmak istiyoruz. Bunun için üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavları, ÖSYM üzerinden merkezi olarak yapılabilir.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı