Dersimiz: Kebap

0

Dersimiz: Kebap. İstanbul Okan Üniversitesi Gastronomi bölümünde derslerden biri de kebaplar oldu. Dersin içeriğini Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlkay Gök ve Sahan restoranlarının sahibi Tahir Tekin Öztan hazırladı.

İstanbul Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlkay Gök, müfredata kebap dersinin eklendiğini söylüyor. Gök, günümüzde kebabın nasıl pişirildiğini bilen aşçı sayısının giderek azaldığını belirterek, şöyle diyor:

DERSİMİZ: KEBAP

“Bu önemli mutfak kültürümüz ikinci sınıf yemek muamelesi gördüğü için şefler genellikle yabancı mutfakların et pişirime tekniklerine odaklandı. Kebap pişirmeyi bilmeyen fakat steak ustası olan yerli aşçılarımızın yanında Türk mutfağının kebaplarını bilen mezunlar yetişecek. Türk mutfağını müfredatımıza 2014’te ekledik. Öğrencilerimizin dünya mutfağı derslerinde İtalyan pizzasını öğrenmekle yetinmelerini istemiyoruz. Bu derste mutfak kültürümüzün önemli değerlerinden lahmacun ve pideyi de pişirecekler.”

YÖRESEL KEBAPLARI ÖĞRENİYORLAR

Bu derste öğrenciler Sahan restoranlarının sahisi Tahir Tekin Öztan’dan Türkiye’nin yedi bölgesindeki yöresel kebapları uygulamalı olarak öğreniyor. Ayrıca yenidünya kebabı ve keme kebabı gibi meyve ve sebzelerin kullanıldığı çeşitler de müfredata dahil edildi. Öğrenciler uygulamaya Sahan restoranlarında devam edecek. Böylece sektör tecrübesi de kazanacaklar.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı