Devamsızlık yapmayan öğrenciye ‘ödül’ var

0

Devamsızlık yapmayan öğrenciye ‘ödül’ var. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte, “1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” yasal dayanak kapsamına alındı.

Yönetmelik değişikliğiyle devamsızlık yapmayanların ödüllendirilmesi ve okula devamın sağlanması amacıyla özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen öğrenciler için düzenleme yapıldı.

DEVAMSIZLIK YAPMAYAN ÖĞRENCİYE ‘ÖDÜL’ VAR

pervinkaplancom‘da yer alan habere göre okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu başarılı devamsızlık yapmayan öğrenciye ödül verecek. Bunun için aranacak şartlar şöyle: Derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük göstermek. Özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmemek. Tüm derslerden başarılı olmak. Dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70’ten aşağı olmamak.

Buna göre de davranış puanı 100 olan öğrencilerden 70 ile 84,99 arasındakiler teşekkür belgesi alacak. 85,00 ve daha yukarı olanlara takdir belgesi verilecek. Orta öğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanlar üstün başarı belgesi ile ödüllendirecek. 

KİMLER BAŞARILI SAYILACAK?

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Bu öğrencilerin durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek.

Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmi raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma, bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanacak.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı