Devamsızlıktan kalan son sınıf öğrencisi ‘başarılı’ sayılacak

0

Devamsıztan kalan lise son sınıf öğrencisi ‘başarılı’ sayılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl son sınıfta okuyan ama devamsızlık sınırını aştıkları için devamsızlıktan kalan  öğrencilerin “başarılı” sayılacağını açıkladı. Devamsızlıktan kalan öğrencilerin başarılı sayılması kararının alınmasında üniversiteye yerleşecek ama kayıt yaptıramayacak öğrenciler için alındığı belirtiliyor. YGS ve LYS yerleştirme puanlarının açıklanacağı 11 Temmuz’dan önce böyle bir kararın alınmasına üniversiteye girecek ama kayıt yaptıramayacak devamsızlıktan kalan son sınıf öğrencilerinin talebi etkili oldu.

DEVAMSIZLIKTAN KALAN SON SINIF ÖĞRENCİLERİ

MEB yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

Örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden; ders kesim tarihi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmasına rağmen toplam devamsızlık süresini aşan öğrenciler, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak başarılı sayılacak.

KALAN AMA ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN  

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, derslerinde başarılı olmalarına rağmen özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aşan; ancak yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumunda olan son sınıf öğrencileri ile velilerden gelen talep üzerine bu öğrenciler, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak başarılı sayılacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın onayıyla illere gönderilen yazıya göre, tüm örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden; ders kesim tarihi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmasına rağmen toplam devamsızlık süresini aşan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre devamsızlık süresi özürsüz 10 günü toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun sınıfta kalıyor. Sürekli tedavi gören ve tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek üzere toplam 60 gün.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı