DGS’de iki joker yakalandı

0

DGS’de iki ‘joker’ yakalandı. Bu sene ilk kez 81 ilde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı‘nda DGS başkasının yerine sınava girmeye çalışan iki kişi yakalandı. Ön lisans mezunlarının diplomalarını lisansa tamamlamak için girdikleri DGS’de başkasının yerine sınava giren iki kişi de Şanlıurfa’da tespit edildi. Hem sınava başvuran iki kişi hem de yerlerine sınava giren jokerler hakkında yasal işlem başlatıldı.

DGS’DE İKİ JOKER YAKALANDI

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre ilk kez 81 ilde yapılan DGS’de başkasının yerine sınava girmeye çalışan ve ‘joker’ olarak nitelendirilen iki kişi yakalandı. 338 bin 215 adayın girdiği sınavda Şanlıurfa’da başkasının yerine sınava giren iki kişi yakalandı.

ÖSYM Başkanlığı mevzuatına göre sınavlarda yerine joker sokan adayların sınavları iptal edildiği gibi bu adaylar iki yıl süreyle ÖSYM tarafından yapılan hiçbir sınava ve yerleştirmeye başvuramıyor. Ayrıca suç duyurusu kapsamında hem aday hem de joker hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılıyor.

 

DGS sonuçları 16 Ağustos’ta açıklanacak.

YARIN DA KPSS VAR

Bugün 81 ilde DGS yapan ÖSYM, yarın da sınav mesaisine devam edecek. 2018-KPSS, yarın sabah ve öğleden sonra iki oturumda yapılacak. 2018 KPSS -Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı yarın sabah oturumunda yapılacak. 81 ilde yapılacak sınava, 1 milyon 234 bin 617 aday katılacak. Adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Öğleden sonra yine 81 ilde yapılacak Eğitim Bilimleri sınavına ise 440 bin 324 aday katılacak. Bu adaylar da saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı