Din’den muaf öğrenci 15 dakika önce çıkacak

0

Din’den muaf öğrenci 15 dakika önce çıkacak.  Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon öğrenci girecek. 2 Haziran’da yapılacak sınava girecek din dersinden muaf gayrimüslim öğrenciler 15 dakika önce sınavdan çıkacak.

DİN’DEN MUAF ÖĞRENCİ 15 DAKİKA ÖNCE ÇIKACAK

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın yazısına göre LGS’de merak edilen sorulardan biri de din dersinden sorumlu olmayan öğrenciler için “sınav süresinin” nasıl ayarlanacağı oldu. Çünkü sınavın sözel bölümündeki toplam 50 sorunun içinde 10 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru bulunuyor. Sınavın süresi de 75 dakika. Soru başına 1.5 dakika düşen bu bölümde din sorularını bu dersi almayan öğrenciler yanıtlamayacak. Ancak 10 din sorusunun 15 dakikalık süresi ne olacak?

Bu süreyi kullandıkları taktirde muaf öğrenciler için soru başına düşen süre 1.875 dakika olacak. İşte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu sorunu din dersinden muaf 509 öğrenciyi sınavdan 15 dakika erken çıkarma kararı alarak çözdü. Bu öğrencilerin sınav süresi 50 dakika olacak. 50 dakikadan sonra sınav görevlileri bu öğrencileri salondan çıkaracak.

MUSEVİ VE ERMENİ ÖĞRENCİYE AYRI SORU

TEOG sınavlarında olduğu gibi bu yıl da Musevi ve Ermeni okullarında okuyan öğrencilere kendi dinlerinden 10’ar soru yöneltilecek. 36 Musevi, 201 Ermeni ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi de kendi dinlerinden olan soruları yanıtlayacak. Onlar için sözel bölümün süresi 75 dakika olacak.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı