Doğru gözlük şaşılığın tedavisini sağlar

0

Doğru gözlük şaşılığın tedavisini sağlar. Şaşılığın büyük çoğunluğu 2-3 yaş aralığında ortaya çıkıyor. Bu yaşta doğru gözlük verilmesi ve devamlı kullanılması ile şaşılığı büyük oranda düzetmek mümkün.

Dünyagöz Ankara’dan Doç. Dr. Doğan Ceyhan, şaşılık hakkında şu bilgileri verdi:

DOĞRU GÖZLÜK ŞAŞILIĞIN TEDAVİSİNİ SAĞLAR

Göz kaymaları (şaşılık), iki gözün aynı noktaya bakmaması durumudur. Şaşılık problemi bebeklikten erişkin yaşlara kadar geniş bir yaş grubunda görülebilir. Bu problemin oluşturduğu iki temel sorun bulunur. Bu sorunlardan ilki, özellikle okul çağından itibaren dış görünümle ilgili sorun yaşanması. İkinci önemli sorun ise, kayan gözde tembellik yani görme kaybı oluşmasıdır.

ŞAŞILIK NEDEN OLUŞUR?

Göz kaymaları her iki gözün birlikte çalışma yeteneğinin zayıf olması nedeniyle oluşur. Bu zayıflık bazen bir gözün iyi görmemesi sonucunu ortaya çıkarar. Bunun yanı sıra gözleri birlikte hareket ettiren beyin merkezlerinin de şaşılıkta etkili olduğu düşünülmektedir. Göz kasları ve çevresindeki yapıların anormal yapısı da göz kayması oluşturabilen faktörler arasında sayılmaktadır.

ŞAŞILIK HANGİ YAŞ GRUPLARINDA GÖRÜLÜR?

Göz kaymalarının bir grubu, ilk 1 yaş içinde ortaya çıkar. Bu kaymalar büyük çoğunlukla içe doğru kaymalardır ve tedavisinde öncelikle botoks uygulaması gittikçe daha çok kabul gören bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Botoks uygulaması yararlı olmazsa, ameliyatın en geç
1.5-2 yaşına kadar yapılması gereklidir. Bebeklik çağında ortaya çıkan göz kaymalarında çoğunlukla bir ameliyatla kabul edilebilir derecede düzeltme sağlanır. Fakat bir kısmında birden fazla ameliyat gerekebilir.

ŞAŞILIK EN SIK HANGİ YAŞ GRUBUNDA GÖRÜLÜYOR?

Göz kaymaları arasında en sık görülen grup, 2-3 yaş arasında başlayan göz kaymalarıdır. Bu gruptaki göz kaymalarının çoğu içe doğru kaymalardır ve en öncelikli tedavisi gözlük kullanımıdır. Doğru gözlüğün verilmesi için mutlaka damlalı muayene yapılması gerekmektedir. Doğru verilen ve devamlı kullanılan bir gözlükle, bu yaş grubundaki göz kaymaları büyük oranda düzelir. Ayrıca yaş ilerledikçe gözlük numarası azalarak, gözlüksüz yaşam da mümkün olmaktadır. Gözlük yararlı olmazsa, bu hastalarda ameliyat zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Şaşılık ameliyatlarının en yararlı sonuçlar verdiği grup, bu yaş grubundaki hastalardır.

ERKEN TEŞHİS İÇİN YILDA BİR MUAYENE

Kaymaların önemli bir kısmı doğru gözlük verilmesi ve bir gözün kapatılması şeklindeki iki basit yöntemle düzelmektedir. Ancak hangi yaş grubunda olursa olsun, göz hastalıklarının tedavisinde başarı sağlanabilmesi için erken teşhis ve tedavi oldukça önemli bir konudur. Şaşılık fiziken fark edilebilir bir problem olsa da, diğer göz hastalıklarına karşı korunmak ve eğer kişi tarafından anlaşılmayan bir hastalık var ise, erken teşhiste bulunabilmek için yılda bir kez göz muayenesi yaptırılması atlanmamalı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı