Eğitim teşviği başvuruları başladı

0

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Özel okula gidecek ve özel okulda okuyan öğrencileri de kapsayan eğitim teşviği başvuruları bugün başladı. 2016-2017 yılında ilk kez eğitim teşviği alacak öğrenci sayısı 75 bin. Özel okula gidecek ve özel okulda okuyan öğrencileri de kapsayan teşvik ile ilgili detaylar ise şöyle:

BAŞVURULAR 2 EYLÜL’E KADAR
2016-2017 eğitim öğretim yılı için özel okulda okuyacak öğrencilere yönelik eğitim teşviği için başvurular 5 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Eğitim teşviği alma ve tercih işlemi yapma hakkı kazanan öğrenciler 5 Eylül’de açıklanacak.

340 BİN ÖĞRENCİYE VERİLECEK
Bu yıl ilk kez eğitim teşviği alacak öğrenci sayısı 75 bin. Önceki yıllarda almaya hak kazananlarla birlikte bu sayı 340 bin olacak.Teşvikten sadece devlet okullarında okuyan öğrenciler yararlanmıyor. Devlet okulunda okuyup, özel okula geçecek öğrenciler ile özel okulda öğrenimine devam eden öğrenciler teşvik için başvurabilecek. Okul öncesi eğitim alacak öğrenciler de teşvikten yararlabilecek.

4 BİN LİRAYA KADAR DESTEK
Okul öncesi eğitim kurumlarındak öğrenim gören 6 bin öğrenciye 2 bin 860 TL, ilkokulda 15 bin öğrenciye 3 bin 440 TL, ortaokulda 15 bin öğrenciye 4 bin TL, lisede 15 bin öğrenciye 4 bin lira ve temel lisedeki 24 bin öğrenciye ise 3 bin 440 lira destek verilecek.

GEÇEN YIL ALANLAR NE YAPACAK?
Okul öncesi eğitimde teşvikten yararlanan öğrenciler ilkokul için tekrar başvuracak. Ancak ara sınıfta teşvik alanlar 4 yıllık dönemler tamamlandıktan sonra başvuracak.

BAŞVURU OKULLARDAN
Öğrenciler kayıtlı bulundukları resmi ya da özel okullardan müracaatlarını yapabilecek.

HER ÖZEL OKULA GİDENE TEŞVİK VAR MI?
Hangi özel okullarda okuyanların teşvik alacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak. Eğitim ve öğretim desteği kapsamına alınan özel okulların listesi, başvuru takvimi içerisinde haftalık olarak Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında ilan edilecek. Eğitim teşviği hakkından her özel okulda okjuyan öğrenci yararlanamıyor. Öğrenciye teşvik çıksa bile okulu teşvik verilecek okullar kapsamında olmayanlar bu haklarını yitiriyor. Öğrencinin gideceği okulun da teşvik verilen okullar arasında yer alması gerekiyor.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK
Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler, özel okul tercihlerini 6-19 Eylül’de yapacak. Yerleştirme sonuçları 20 Eylül’de ilan edilecek. Eğitim ve öğretim desteği hakkı kazanan öğrencilerin, yerleştiği özel okula 21-26 Eylül tarihleri arasında nakil ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Boş kalan kontenjanlar için ise aynı tercihler üzerinden 27 Eylül’de ek yerleştirme işlemi yapılacak. Ek yerleştirme ve kayıtlar 27-30 Eylül’de yapılacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı