Ek yerleştirme kılavuzu ne zaman yayımlanacak?

0

Ek yerleştirme kılavuzu ne zaman yayımlanacak? Tercihine yerleşemeyen ya da tercih yapmayanlar ek yerleştirme ile üniversiteli olacak. Peki YKS ek yerleştirme kılavuzu ne zaman çıkacak? YKS Ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla üniversiteye yerleşemeyenler için ikinci kez üniversiteli olma şansı ek yerleştirme ile gelecek.

EK YERLEŞTİRME KILAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

YKS ek yerleştirmeye hiç tercih yapmayan ve tercihine yerleşemeyenler katılacak. Bu adaylar günlerdir YKS ek yerleştirme kılavuzunun yayımlanacağı tarihi bekliyor. İşte bu kılavuz 12 Eylül’de ÖSYM’nin sitesinden yayımlanacak.

ÖSYM üniversitelere yolladığı yazıda boş kontenjanlarını 10 Eylül 2018 tarihi saat 19.00’a kadar kuruma bildirmelerini istedi. Buna göre de gelen bilgiler YÖK’e iletilecek. YÖK, boş kontenjanların ve başvuru koşullarının yer aldığı ek yerleştirme kılavuzu için onay verecek ve ÖSYM de kılavuzu yayımlayacak.

ÜNİVERSİTELERDE 128 BİN KONTENJAN VAR

YKS yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerde 89 bin 686’ı lisans, 38 bin 822’si ise ön lisans programlarında olmak üzere 128 bin 508 boş kontenjan bulunuyor. Bu sayının kayıt yaptırmayanlarla birlikte 200 bine ulaşması bekleniyor.

 

EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER BAŞVURABİLİR?

* İlk merkezi yerleştirmede tercih yapmayanlar
* Merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyenler yani açıkta kalanlar
* Özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleşenler

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURAMAZ?

 

* Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilenler
* Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşen ama kayıt yaptırmayanlar

Paylaş

Yorumlar kapatıldı