Erdoğan açıkladı: 2019 LGS’de ne değişecek?

0

Erdoğan açıkladı: 2019 LGS’de ne değişecek? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmelerinde kriterler değişecek. Geçen yıl tartışmalara neden olan LGS’de sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirmelerde kriterlerin güncelleneceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Erdoğan’ın açıklamasına göre sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirmelerde kriterler güncellenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “İkinci 100 Günlük Eylem Planı”nı açıkladı. Geçen yıl ilk kez yapılan Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenciler liselere iki türlü yerleşti. Bunlardan birisi sınavla öğrenci alan liseler için yapılan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) bir diğeri de sınavsız liselere yerleştirmelerde kullanılan yerel yerleştirme oldu.

ERDOĞAN AÇIKLADI: 2019 LGS’DE NE DEĞİŞECEK?

Sınavla geçiş değil ama en çok tartışılan konu LGS’de yerel yerleştirme oldu. Bu yerleştirmede kullanılan kriterler hem çok tartışma hem de mağduriyet yarattı. Bu kriterlerden bazıları LGS nakiller döneminde değişti.

Tartışmalı bu kriterlerin bu yıl değişip değişmeyeceği ya da hangilerinin kullanılacağı merak ediliyordu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı ve LGS’de yerel yerleştirmede kriterlerin değişeceğini duyurdu.

Erdoğan’ın açıkladığı “İkinci 100 Günlük Eylem Planı”nda milli eğitime ilişkin değişiklikler de var. Bunlardan biri de LGS yerleştirmeleri.

Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız yerleştirme kriterlerinin güncelleneceğini duyurdu. Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde sade, anlaşılabilir, ihtiyaçlara ve öğrencilerin taleplerine cevap verebilen bir sistem oluşturulacağını söyledi.

ÖĞRETMENLERE DE 3600 EK GÖSTERGE

Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek. Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılacak. 

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesinde Hazine’nin kesinti oranı yüzden 15’den yüzde 1 indirilerek üretimlerin artırılması sağlanacak.

Okuma kültürünü artırmaya yönelik kalkınmada öncelikli yörelerdeki il ve ilçelerde 255 zenginleştirilmiş kütüphane açılacak.

DENKLİK İŞLEMİ ELEKTRONİK ORTAMDA

Temel eğitim ve ortaöğretimde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak bir sistem kurulacak. Eğitimde, yerli ve milli değerlendirme araçları uygulamaya konulacak.

ÖĞRETİM PROGRAMLARI GÜNCELLENECEK

Öğretim programları, yayımlanan veya yayımlanacak ulusal meslek standartları ve iş gücü piyasası ihtiyaçlarına göre güncellenecek. 54 ilde 648 okulun açılışı yapılacak. Ayrıca, 47 ilde 457 okulun temeli atılacak.

Türkiye ve İngiltere’deki üniversiteler arasında sürdürülebilir iş birliğinin artırılması amacıyla British Council ile ortak Türk günleri yapılacak.

YÖK tarafından belirlenecek pilot üniversitelerde öğrencilere dijital okur yazarlık konusunda eğitim verilecek. “Akademik İstihdam Platformu” oluşturulacak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı