Fen ve Teknoloji Liseleri kendi sınavını yapacak

0

Fen ve Teknoloji Liseleri kendi sınavını yapacak. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, fen ve teknoloji liselerine kendi yapacakları sınavla öğrenci alacaklarını açıkladı. Yücel dijital olarak gerçekleştirilecek bu sınavda  çoktan seçmeli soruların yanı sına video ve ses kayıtlarıyla aktarılacak açık uçlu soruların da bulunacağını açıkladı.

Yücel, İzmir’de gelecek yıl eğitime başlaması planlanan Çiçekli’deki Bahçeşehir İzmir Fen ve Teknoloji Lisesi kampusuyla ilgili üsüyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Yücel, 11 yıl önce ABD’deki STEM okullarını örnek alarak İstanbul’da kurdukları fen ve teknoloji lisesinden mezun olan öğrencilerin bugün dünyanın en prestijli kurumlarında çalışmaya başladığını belirtti.

FEN VE TEKNOLOJİ LİSELERİ KENDİ SINAVINI YAPACAK

Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli eğitim verilen STEM’in ülke çapında yaygınlaşması için okul yatırımlarına devam ettiklerini aktaran Yücel şunları söyledi: “Ülke olarak teknoloji üretebilmemiz, katma değeri yüksek üretim yapabilmemizin tek yolu STEM temelli eğitimden geçmektedir. Devletin de özel sektörün de buna benzer okullar açması lazım. İzmir’de de anaokulundan üniversiteye kadar eğitim veren bir kampus açıyoruz.  21 laboratuvarla bir çok mühendislik fakültesinde bulunmayan imkanlar bulunacak. Türkiye genelinde 13 noktada fen ve teknoloji lisesi açıyoruz. Her bir okul 50 öğrenci olmak üzere toplamda 500-600 civarı mezun verecek bu okullar.”

ÖZEL OKULA İŞ DÜNYASINDAN BURS

Yücel, bu liselerde eğitim gören öğrencilere bünyelerindeki vakıf tarafından burs sağlandığını belirtti. Yücel, İzmir’de ilk kez başladıkları bir uygulamayla iş adamı Mehmet Gökdemir’in burs bağışında bulunduğunu, böylece öğrenci sayısını artıracaklarını anlattı. Yücel, dünyada yaygın olarak kullanılan özel okullara burs bağışı sisteminin Türk iş dünyasınca da benimsenmeye başlandığına işaret etti.

KENDİ SINAVIMIZI KENDİMİZ YAPACAĞIZ

Yücel, liseye giriş sınavlarının kalktığını, yeni açıklanan sınav sisteminde dileyen özel okullara kendi sınavını yapma imkanı getirildiğini de dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Biz fen ve teknoloji lisesi olarak kendi sınavımızı ayrı yapacağız. Bugüne kadar yapılan sınavların öğrenci seçme konusunda yeteri kadar ayırt edici olmadığını düşünüyoruz. STEM temelli eğitim veren bir okulun sınav içeriğinin farklı olması lazım. Türkiye geneli 50 kampusumuzda dijital ortamda yapılacak sınavda sadece çoktan seçmeli sorular olmayacak, ucu açık sorular da olacak. Fen ve matematikte ezberlenmiş bilgilerle sınav kazanmak yerine daha fazla yorum yapma, problem çözme kabiliyetini ölçen bir sınav olacak. Devletin yaptığı sınavı da göz ardı etmeyeceğiz.”

SINAV 17 MART’TA YAPILACAK

Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Özge Aslan ise fen ve teknoloji liseleri için sınavın 17 Mart’ta yapılacağını, Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanında soruların sorulacağını, MEB müfredatından da yararlanacaklarını kaydetti. Aslan, yapacakları sınavda öğrencilerin Türkçe alanında kulaklıktan dinledikleri metne analiz ve yorum getirmelerini isteyen sorularla fen bilimlerinde deneylerle ilgili videoları izleyerek çıkarım yapmasını isteyen soruların bulunacağını aktardı.

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ da STEM sistemiyle eğitim veren okulların ülke çapına yayılmasını bir milli seferberlik haline getirmek istediklerini belirtti.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı