Giremedikleri okullara yargı yoluyla girecekler

0

Giremedikleri okullara yargı yoluyla girecekler. LGS’ye yabancı dilden olarak Almanca ve Fransızca sınavlarına giren öğrencilerin puanları düzeltildi. Bu öğrencilerin puanları 6 ile 8.5 puan arttı. Ama bu öğrenciler “puanları düşük” olduğu için Amerikan Robert, Alman, Saint Joseph Fransız lisesi gibi okullara giremedi.

Bu okulların ise kontenjanları doldu. Peki bu öğrencilerin hak kaybı ne olacak? Bu sorunun yanıtını eğitim editörü Pervin Kaplan kendi kişisel bloğundan veriyor. İşte haber.

Daha önce de benzer davalara bakan avukat Aziz Demir ile konuştuk.

GİREMEDİKLERİ OKULLARA YARGI YOLUYLA GİRECEKLER

Demir, şöyle konuştu: “Bu artık bir dava konusu olacak olay haline geldi. Okullar haklı olarak puana göre öğrenci aldıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullara ‘Bu öğrencilerden isteyenleri de alın’ mı diyecek? Puanlardaki bu hatalı hesaplama yüzünden usulsüz bir uygulama söz konusu. Puanı en başta puanı düzgün hesaplanmış olsa o okullara girebilecek öğrenciler giremedi. Şimdi bu okulların kontenjanları dolu. Yargı yoluna gidecekler. Eğer yargı yürütmeyi durdurma kararı verirse, bu okullara öğrenciler girme hakkı kazanır. Okullar da kontenjan artırarak, bu öğrencileri almak zorunda kalır. Bu okullara kayıtlı öğrenciler hiçbir şekilde bu durumdan etkilenmez.”

OKULLAR NE DİYOR, NE YAPACAKLAR?

Görüştüğümüz birçok okul yöneticisi ise yeni puan düzenlemesinin nelere yol açabileceği konusunda endişeli. Bir okulun yöneticisi şöyle konuşuyor:
“Araştırmamız lazım. Ama bu bizim hatamız değil. Sonuçlar yeni değişti, bizler de kayıt dönemimizde ilan ettiğimiz puan üzerinden, öğrencilerin LGS sonuç belgesinde ne yazıyordu ise onunla aldık. Bu artık aileler ile MEB arasında bir mesele. Hata bize ait değil. Aileler bakanlığa dava mı açar bilemiyoruz. Ama kayıt hakkı kazanmış ve kayıt olmuş çocukların hakları da söz konusu. Hukuki boyutunu araştırıyoruz.”
Bir başka okul yöneticisi ise şunları söylüyor: “Kayıt olmuş çocukların kaydını biz nasıl iptal edebiliriz? Bu çocuklar puanlarına göre kayıt oldu. Ama yeni puanlamayla ilk ilan ettiğimiz puanları tutturan çocuklar da olacak. Bizde hata yok. Ne olabilir diye düşündüğümüzde aileler yargıya gidebilir. Yargı kararına göre de hak edenleri almak zorunda kalabiliriz. Ya da MEB, tüm kayıtları iptal edin der. O zaman da işte büyük sorun çıkar.”

 

NE OLMUŞTU?

 

LGS’de yabancı dil puanlarının ayrı hesaplanması yüzünden doğru yanıt ortalaması yüksek Almanca ve Fransızca dilinden sınava girenler, İngilizce’den sınava girenlere göre 6 ile 8.5 puan arasında daha az puan almıştı. Veliler, bakanlığa itiraz etmişti. Bakanlık da dün gece bu puanları yeniden hesapladı. Fransızca ve Almanca dillerinden sınava giren öğrencilerin puanları 6 ile 8.5 arttı ve yüzdelik dilimleri de yükseldi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı