Hangi müdüre ‘gitsin evinde otursun’ dedi

0

Hangi müdüre ‘gitsin evinde otursun’ dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul müdürlerinin değişeceği iddialarının dikkate alınmamasını istedi. Okul yönetiminde müdürlerin önemine değinen Selçuk, hangi müdüre ‘gitsin evinde otursun’ dedi. Bu sorunun yanıtı günde yarım saatten fazla odasında oturan müdürler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu buluşmaları kapsamında İstanbul’da görev yapan okul müdürleriyle bir araya geldi. Buluşmaya, 2019 Küresel Öğretmen Ödülü (Global Teacher Prizes) sıralamasında dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girmeyi başaran İzmir Anafartalar İlkokulu’ndan Samet Başkonuş da Bakan Ziya Selçuk’un özel davetiyle onur konuğu olarak katıldı.

HANGİ MÜDÜRE ‘GİTSİN EVİNDE OTURSUN’ DEDİ

Selçuk, “Türkiye’nin en büyük öğretmenler odasındayım” diyerek, okul müdürleri arasında dolaşarak, konuşmasını yaptı. Hangi müdür istediğinin de yanıtını veren Selçuk’un konuşması şöyle:

LİDER STRATEJİ KURAR, ÇAĞIR AÇAR

Lider ne yapar? Lider strateji kurar, yepyeni bir paradigma kurar. Çığır açar. Yönetici ise yeni durumlara ilişkin taktik geliştirir; kurumu yeniler. Ancak idareci sadece mevcut durumu idare eder; operasyon düzeyinde gelen evrak, giden evrak takibi yapar. Muhakkak kendimizi dönüştürmeniz lazım. Biz okul lideri olmak istiyoruz. İdareci kategorisindeyseniz, okulunuz sizden önce ve sizden sonra çok büyük bir değişiklik yaşamaz. Siz olmasaydınız o okulda başka biri yönetici olsa ne değişirdi? Ne kaybederdi o okul, çocuklar nasıl bir zarar görürdü, veliler nasıl bir sıkıntıya girerdi? Bunun yanıtını bulmak zorundasınız. Siz oradaysanız, siz orada olduğunuz için yüksek bir beklenti oluşmalı. Siz orada olduğunuz için evet bu iş olur denilmeli. Heyecan yaratmalısınız.

İŞİNİZİ SIRADANLAŞTIRMAYIN

Dünyaya meydan okunan yerdir okul. Sizler yaptığınız işi sıradanlaştırırsanız yapamazsınız, ama sıradanlaştırmayıp ben bu okulu çok özel kılacağım diye uğraşırsanız zaten potansiyeliniz var.

Ankara’da bir okul var, müdürü değişti bu öğretmenlere bir kan geldi, can geldi nasıl oldu bu diyorum, müdür hiç oturmuyor ki diyorlar. Sürekli koşturuyor, sürekli kendi çalışıyor. O çalışınca biz de utanıyoruz biz de çalışıyoruz diyorlar.

O MÜDÜR GİTSİN EVİNDE OTURSUN

Eğer bir müdür odasında günde yarım saatten fazla oturuyorsa zaten gitsin evde otursun. Sevgili arkadaşlar, muhakkak surette öğretmen odasının havasını soluyalım, öğretmenlerin kollarına girmek onlarla sohbet etmek, cenazesiyle ilgilenmek, düğününü, bayramını, çoluk çocuğunun hastalığını sormak, konu komşuyla ilgilenmek, mahalleyi dolaşmak bütün bunların hepsi yöneticilik liderliktir, diğeri ise idarecilik.

ASLA MEZUN OLMAYACAKSINIZ

Bir insan mezun oldum derse zaten bitmiştir. Bir fakülte talebesi mezun olmaz.  Bakın, bugün niye Kanada’da, niye İngiltere’de, Amerika’da mezuniyetten sonra 2 yıl geçmişse üzerinden, o kişinin not ortalamasını dikkate almıyorlar; üzerinden 2 sene geçtiyse o mazide kaldı diyorlar ve not ortalamasını saymıyorlar. Bizim mezuniyetimizin üzerinden kaç sene geçti? Benimki milattan önceydi, sizinkinden ne kadar geçti bilmiyorum. O zaman ne olacak? Asla mezun olmam, kendime hakaret sayarım, her gün yeni bir şey öğrenmezsem kendimi vebal altında sayarım. Öğretmene hiçbir hizmet içi eğitim vermezsek, onların hoşuna giden, istek duydukları, mutlu oldukları, keşke ben de katılsam dedikleri eğitimler düzenlemezsek, onları belgelendirmezsek, lisansüstüne yöneltmezsek, o zaman öğretmeni nasıl motive edeceğiz? Öğretmen motive olmalı, kendini yetiştirmeli, sürekli kendini geliştirmeli.

KENDİMİZİ NASIL GELİŞTİRECEĞİZ

Peki, kendimizi nasıl yetiştireceğiz? O imkanlar bizden, hizmet bizim işimiz. YÖK’le, üniversitelerle, özel sektörle, uluslararası kuruluşlarla sürekli görüşüyoruz, çok ciddi bir altyapı hazırladık. Çok yakında tüm bunları sırasıyla kamuoyu ile paylaşacağız.

TÜM MÜDÜRLER DEĞİŞECEK Mİ?

Hepimiz aynı gemideyiz. Kimse birini dışlayıp da öteki yapmasın lütfen; bunu yaptığınız anda çocuklara hıyanet edersiniz. Eğer bir yönetici başarısız olsun diye uğraşıyorsanız aslında çocuklar başarısız olsun diye uğraşıyorsunuzdur. Biz aynı gemideyiz. Hücre, doku, organ, vücut; biz aynı vücuduz, biz aynı hücreyiz, aynı dokuyuz, aynı organız. O yüzden başaracaksak birlikte başaracağız. Çünkü böyle bir değişim, sadece sizin hızınıza bağlı, sadece sizin niyetinize bağlı, sadece sizin yol arkadaşlığınıza bağlı. Eğer siz bu değişimi omuzlarsanız, sizler bu değişimde beraberce yürümemize izin verirseniz, o zaman biz bir şey yapabiliriz. Önümüzdeki süreçte değiştirmek değil, geliştirmek üzerine bir yaklaşım sergileyeceğiz. Yine sizlerle birlikte daha kaliteli işler yapmaya yöneleceğiz. Tüm müdürler değişecekmiş ve sair dedikoduları boş verin. Gayemiz birlikte daha kaliteli bir eğitime yolculuk.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı