Her 4 gençten biri işsiz

0

4 gençten biri işsiz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim 2019 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik önceki döneme göre yüzde 1.8’lik artışla yüzde 13.4 yükseldi.

Türkiye’de istihdam edilenlerin sayısı geçen yıl ekim ayında 2018’in aynı dönemine göre 527 bin kişi azalarak 28 milyon 343 bin kişi oldu. İstihdam oranı da 1.6 puanlık düşüşle yüzde 45.9’a geriledi.

HER 4 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

TÜİK verilerine göre 15-24 yaş arası işsizlik oranı yüzde 25.3 oldu. Genç işsizlikte bu oran kadınlarda yüzde 31.8. Bu verilere göre de her 4 gençten biri işsiz durumda.

NE İŞTE NE OKULDA

Ne istihdamda ne eğitimde olanların oranı ise yüzde 26. Bu oran kadınlarda yüzde 34.3.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Erdoğdu, genç nüfus olarak kategorize edilen 15-24 yaş arasındaki işsizliğin bir önceki yılın aynı dönemine göre 123 bin kişi artarak, yüzde 25.3 olduğuna dikkat çekti. Erdoğdu, şehirlerde yaşayan ve üniversite eğitimi alanların çoğunlukta olduğu gençler arasındaki işsizliğin yaklaşık yüzde 29’lara yükseldiğini savundu.

Erdoğdu, en yüksek işsiz kişi sayısının üniversite mezunları arasında, işsizlik oranının ise lise mezunları arasında yaşandığını rakamların gösterdiğini belirtti. Erdoğdu, hiçbir planlama yapılmadan açılan çok sayıda fakülte ve üniversitede harcanan onca emek ve zamana karşın, üniversiteli işsiz sayısının sürekli artığına dikkat çekti.

Bir yıldan uzun süredir iş arayan mezun sayısının 48 binden 247 bine çıktığını, mezunların pek çoğunun iş bulamaması medeniyle KYK kredi borçlarının giderek yükseldiğini, borcunu ödeyemeyen genç sayısının 5 milyonu aştığını vurguladı. Erdoğdu, bununla ilgili 280 binine yasal işlem başlatıldığını kaydetti.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı