Hukuk fakülteleri 5 yıl, giriş barajı 100 bin olacak

0

Hukuk fakülteleri 5 yıl, giriş barajı 100 bin olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yargı Reformu Strateji ile ilgili yaptığı konuşmada üniversite sınavlarına girecek öğrencileri ilgilendiren  açıklamalar da yer aldı. Bu açıklamalar hukuk fakültesini tercih edecek öğrencileri ilgilendiriyor.

Erdoğan’ın açıklamalarına göre 4 yıllık hukuk fakültelerinde eğitimin süresi 5 yıla çıkacak. Bu fakültelerin kontenjanları azaltılacak. Daha da önemlisi ise bu fakültelere giriş için geçerli olan başarı sırası barajı da değişecek. Erdoğan, EA puan türünde en düşük başarı sırası 190 bin olan bu fakültelerdeki barajı 100 bin yapacaklarını açıkladı. Erdoğan, “Bunu 100 binde keseceğiz” dedi.

HUKUK FAKÜLTELERİ 5 YIL, GİRİŞ BARAJI 100 BİN OLACAK

Bu açıklamanın ardından ise bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrenciler de “Değişiklik bu yılı kapsar mı?” diye endişe başladı.

Peki başarı sırası barajının 2019 YKS için geçerli olması mümkün mü? 2019 YKS Başvuru kılavuzu çıktığı ve başarı sırası barajları da açıklandığı için bu değişikliği yapmak mümkün mü? İşte bu soruya eğitim yazarı Pervin Kaplan şu yanıtı veriyor:

HER DEĞİŞİKLİĞE HAZIR OLMAK GEREKİYOR?

“Hatırlayalım, geçen yıl YKS’de 0.5 ham puan değişikliği kararıyla puan hesaplaması değişmiş, tek testi çözenlerin de puanları hesaplanmıştı. Bu durum da sayısalcıları eşit ağırlık öğrencilerinin önüne geçirdi. Bu hesaplama ile üniversite kontenjanlarının boş kalacağı anlaşılınca, tercihlere birkaç gün kala başarı sırası barajı olan tüm bölümlerde hukuk da dahil, YÖK barajı düşürdü. Hukukta bu baraj geçen yıl 140 binden 190 bine düşürüldü. Bu nedenle “kılavuz çıktı, değişiklik seneye kalır” diyenler 2018 yılında tercihler öncesi yapılan bu uygulamayı hatırlamalı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra YÖK’ün bununla ilgili karar alması da an meselesi. Yani bu yıl uygulanmayacak diyemeyiz. Uygulama YÖK’ün kararına bakar.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı