İngilizce okuduğunu anlama becerisi nasıl gelişir?

0

İngilizce okuduğunu anlama becerisi nasıl gelişir? Birkaç etkili yöntem İngilizce okuduğunu anlama becerisinin gelişmesini sağlar. İster otobüste, ister kumsalda olsun okumak için özel bir zaman belirlemek, okurken cep telefonuna mola vermek, ilgi alanına ve seviyeye uygun kitap seçmek, doğru kitabı seçmek için 5 parmak kuralını uygulamak, metni sesli okumak bu yöntemlerden birkaçı.

İNGİLİZCE OKUDUĞUNU ANLAMA BECERİSİ NASIL GELİŞİR?

İngilizceyi geliştirmek için sürekli okuma öneriliyor. Ama öğrenciler ise okuduğunu anlamadığında dil öğrenmekten vazgeçebiliyor. Özel İzmir SEV İlkokulu İngilizce Bölüm Başkanı Moira Simes, ana dili İngilizce olan insanların bile bilmedikleri kelime olduğunda, metin sıkıcı, çok zor veya çok kolay olduğunda zorluk yaşayabildiğini söylüyor.

BECERİNİZİ GELİŞTİREBİLMEK İÇİN 5 YOL

Simes; İngilizce öğrenenlere okuduğunu anlamasına yardım edebilecek 5 adımı sıraladı. Simes, bu 5 yolun sadece İngilizcede okuduğunu anlamaya değil, aynı zamanda ana dilde de okuduğunu anlamaya yardımcı olacağını vurguladı.

İşte Simes’in İngilizce okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için önerileri:

1- OKUMAK İÇİN ÖZEL BİR ZAMAN BELİRLEYİN

Vakit geçirmek için her yerde okunabilir. Otobüste, kumsalda, yatakta ya da ders aralarında okunabilir ancak okuduğunu anlamayı geliştirmek için odaklanman gerekir. Kitap okurken rahatsız edilemeyecek, sessiz bir yer bulunmalı. Bu okuma süreci bir alışkanlık haline getirilmeli ve her gün 30 dakika odaklanarak kitap okumaya ayrılmalı. Öğrenci kendini bu özel okuma saatine hazırlamak için yanına not defteri, kalem, sözlük ve içecek bir şeyler alabilir. Tüm elektronik eşyaları bir kenara bırakmalı ve kendisini odaklanarak okumaya hazırlamalı. Öğrencinin kendini okumaya hazırlaması, motive etmekle kalmaz aynı zamanda beynin odaklanmasını ve odaklı kalmasını sağlar.

2- DOĞRU KİTABI SEÇİN

Okunacak kitap seçilirken iki şeye dikkat edilmeli; öğrencinin neye ilgisi olduğu ve okuma seviyesinin ne olduğu. Eğer uzayla ilgili bir kitabı beğenmiyorsa, seçimini o kitaptan yana kullanmamalı. İlgisini çeken bir konuda kitap seçmek hem daha odaklı hem de daha çok okumayı sağlar. Buna ek olarak, seviyenin üzerinde bir kitap seçmek motive etmez; bu yüzden her zaman için seviyeye uygun kitaplar seçilmeli.

Doğru kitabı seçmek için 5 parmak kuralı: Öğrenci, 5 parmak kuralını uygulayarak kendine “en uygun” kitabı bulabilir. Bunun için bir kitap seçin, herhangi bir sayfasını açın ve okumaya başlayın:

Eğer bilmediğiniz 1 kelime varsa: O kitap sizin için çok kolay demektir.

Eğer bilmediğiniz 1-2 kelime varsa: O kitap sizin için mükemmel bir seçim demektir.

Eğer bilmediğiniz 2-3 kelime varsa: Okumayı deneyebilirsiniz demektir.

Eğer bilmediğiniz 3-4 kelime varsa: O kitap sizin için çok zor demektir.

3- KENDİNİZE SORULAR SORUN

Okuma öncesinde, süresince ve sonrasında okuduğunu anlamaya yardımcı olacak birkaç şey yapılabilir. Kitabın neyle ilgili olabileceğini anlamak için okumaya başlamadan önce kitabın resimlerine bakılabilir. Bu, hikayeyle ilgili çıkarımlarda bulunmaya ve hikaye hakkında düşünmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, kitabı okuduktan sonra özetini çıkarmaya yardımcı olması için de yapılabilir.

İşte okuma öncesinde, süresince ve sonrasında öğrencinin kendisine sorabileceği bazı örnek sorular:

Önce:  Kitabın başlığı ne? Paragraflar uzun mu yoksa kısa mı? Kitapta geçen isimlerin bazıları neler? Kalın ya da italik yazılmış kelimeler var mı?

Okuma süresince: Yazar ne demek istiyor?  Şu an ne oluyor? Neden karakterler böyle hissediyor? Karakter ne düşünüyor?

Sonra: Metin ne hakkındaydı?  Kitaptaki anahtar detaylar nelerdi? Aklını karıştıran bir şey var mıydı? Kitapta anlamadığın bir yer oldu mu?

4- AKICILIĞINIZI GELİŞTİRİN

Akıcılığı geliştirmeye ayrılan zaman, okuduğunu anlamaya da yardımcı olur. Kolay kitaplar seçmek, kitabı kendine ya da başkasına sesli okumak ve metni iki kere okumak; okuma akıcılığının hızlanmasına yardımcı olabilir. Akıcılığını geliştirme hem konuşma becerini geliştirir hem okumayı daha eğlenceli ve doğal hale getirir.

5- ÇEŞİTLİ METİN TÜRLERİ OKUYUN

Günümüzde sadece kitaplara değil, çeşitli metinlere de erişim mümkün. Magazinler, bloglar, haberler, e-postalar bunlardan sadece birkaçı. Elinize geçen bir şeyi/her şeyi okumak, İngilizceyi geliştirmeye katkı sağlar; böylelikle daha fazla terminolojiyle ve çeşitli konularda metinlerle karşılaşılmış olur.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı