FMV Işık Okulları öğrencileri şampiyon oldu

0

FMV Işık Okulları öğrencileri şampiyon oldu. Işık Okulları öğrencileri  Bilim Kahramanları Buluşuyor yarışmasında şampiyonluk elde etti. FMV Erenköy Işık Ortaokulu 6’ıncı ve 7’inci sınıf öğrencileri, “13. Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League” kapsamında geliştirdikleri proje ile yarıştı. 36 takımın katıldığı yarışmanın İstanbul elemelerinde Işık’lı öğrenciler “En iyi proje, en iyi robot tasarım, en iyi öz değerler performansı” sergileyerek birinci oldu.
Işık Okulları öğrencileri 4-5 Mart 2017 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek olan Türkiye Ulusal Turnuvası’na katılmaya hak kazandı.

IŞIK OKULLARI ÖĞRENCİLERİ HANGİ PROJELERİ HAZIRLADI?
FMV Erenköy Işık Ortaokulu Jr.Roboformers Lego Robotik Takımı, her yıl katıldıkları “Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League Turnuvası”na bu yılki tema olan “Animal Allies” (Hayvanlar – Yaşam Ortaklarımız) ile ilgili bir proje hazırladı. Işık Okulları öğrencileri şehir güvercinlerinin dışkılarının insanların günlük hayatını olumsuz etkilerini azaltmayı amaçladıkları proje kapsamında Kadıköy Belediyesi ile ortak bir çalışma yürüttü. Işık’lı öğrenciler belediye sınırları içerisinde şehir güvercinlerinin yoğun olarak bulunduğu bir alan belirledi. Bu alanda kuşların beslenme ve tüneme alışkanlıklarını yerinde gözlemleyen öğrenciler, ornitolog, kuş bilimcileri ve kuş gözlemciler ile iletişime geçerek bir tüneme kulesi tasarladı ve Kadıköy’de kulenin montajını gerçekleştirdi.
FMV Erenköy Işık Ortaokulu Jr. Roboformers Takımı, hazırladıkları bu proje ile First Lego League İstanbul Turnuvası’nın İstanbul elemelerinde “en iyi proje, en iyi robot tasarım, en iyi öz değerler performansı” sergileyerek birincilik kupasının sahibi oldu.
IŞIK’LI ÖĞRENCİLER ULUSAL TURNUVAYA KATILACAK
Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’ turnuvası kapsamında projeler, 4-5 Mart tarihlerinde İzmir’deki Türkiye finalinde yarışacak. Türkiye’den bu yıl 45 ilden 298 takım turnuvaya katılacak. Gençler ve çocukların 4-10 kişilik takımlar kurarak her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde araştırma yapıp, çözüm üretip, paylaşıp, özgüven inşa ettikleri etkinlik için öğrenciler robot tasarlayıp, program yazıyor, araştırmalar sonucu özgün çözümler üretiyor, teatral sunumlar yapıyor, süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek, kullanıyor ve yayıyorlar. Takımlar önce yerel, sonra başarılarına göre ulusal ve uluslararası turnuvalara katılma fırsatı elde ediyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı