İstanbul yeni öğretim yılına hazır mı?

0

İstanbul yeni öğretim yılına hazır mı? İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı yeni öğretim yılı başlarken açıklama yaptı. Yazıcı İstanbul’da 163 bin öğretmenin görev yaptığını ve öğretmen eksikliği hissetmediklerini söyledi.

Uyum haftası ile açılan 2018-2019 öğretim yılı başladı. Tüm öğrenciler 17 Eylül 2018 günü resmi olarak okula başlayacak. İstanbul ise 3 milyonu aşkın öğrenci sayısı ve 160 binin üzerindeki öğretmeni ile birçok ülkeden daha büyük.

 

İSTANBUL YENİ ÖĞRETİM YILINA HAZIR MI?

Bu büyüklüğe sahip kent yeni öğretim yılına hazır mı? İşte bu sorunun yanıtını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı verdi. Pervinkaplancom haberine göre geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un atadığı Yazıcının açıklamaları şöyle:

 

3 MİLYON ÖĞRENCİ, 163 BİN ÖĞRETMEN

İstanbul’un nüfusu birçok ülkeden daha büyük. Şu anda 3 milyon 200 bin öğrencimiz, yaklaşık 116 bin derslikte eğitim görüyor. Bu eğitim döneminde yaklaşık 6 bin 900 civarında okulumuz eğitim verecek. İlimizde yaklaşık 163 bin öğretmenimiz görev yapıyor. İstanbul’da çok yoğun bir öğretmen eksikliği hissetmiyoruz. Öğretmen ihtiyacımız büyük oranda tamamlandı.

OKULLARI TAKİP EDİYORUZ

Okulların temizlik, bakım çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Kitaplarla ilgili organizasyon tamamlandı. Kitaplar öğrenciler okula başladığında masalarında olacak.

ANADOLU LİSELERİNDE İKİLİ EĞİTİM

İkili eğitimin azaltılması çalışmaları sürüyor. Bu sene özellikle yerleştirme uygulamamızda öğrencilerimizin taleplerini, istedikleri okul ve türde karşılama noktasında bazı okullarımızda ikili eğitime geçme zarureti doğdu. Bu özellikle Anadolu liselerimizde söz konusu. Okullarımızın yaklaşık yüzde 75’i normal normal yaparken, yüzde 25 kadarında da ikili eğitim yapma durumu söz konusu olabilir. Ama hedefimiz mutlaka ikili eğitimi azaltmak.

CİDDİ ÖĞRETMEN AÇIĞI YOK

Bölgelere göre değişiklik gösteriyor olsa da sınıf mevcutları 35-40.

 

ÖĞRETMEN AÇIĞI NEDİR?

Öğretmen ihtiyacı ana branşlar bazında karşılandı. Özel eğitim, İngilizce, rehberlik, din kültürü gibi branşlarda öğretmen ihtiyaç oranımız biraz daha yüksek. İstanbul’da bu açığı kapatacak, görev alabilecek öğretmenimiz var. Diğer illerimize ağırlıklı olarak atanmış öğretmenlerle bu ihtiyacın karşılanması gerekiyor. Doğu Anadolu, Güneydoğu ve ülkemizde daha çok öğretmenimizin bulunmasında zorluk yaşanan bölgelere atamalar daha yoğun gerçekleştiriliyor. Yeni atama kararnameleri gelen ve mazeret atamaları süren öğretmenlerimiz de var. İstanbul’da yoğun bir öğretmen eksikliği hissetmiyoruz. Şu anda da yeni atama dönemleriyle eksik branşlarımız da tamamlanacaktır.

OKULLAR DEPREME DAYANIKLI HALE GELİYOR

Bu yaz döneminde 50 okulumuz yıkılıp yeniden yapılıyor. 16 okulumuzda da güçlendirme çalışması tamamlandı. Bu okullar eğitime hazır. Okul yapımlarımız önümüzdeki sene için de planlandı.

 

KANTİN DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Binlerce okulun bulunduğu İstanbul’da sadece dış denetimle zor. Bu herkesin ortak sorumluluğu. Bu konuda okulların kendi iç mekanizmaları ve öz denetimleriyle çalışması gerek.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı