İsteyen üniversiteli bahar dönemi için kayıt dondurabilecek

0

İsteyen üniversiteli bahar dönemi için kayıt dondurabilecek. Bu hak önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerini kapsıyor. Tez savunma ve yeterlik sınavları ise denetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak şartıyla video konferans gibi dijital imkanlarla yapılabilecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koronavirüs (kovid-19) önlemleri kapsamında yeni karar aldı. Bu karara göre isteyen üniversiteli kayıt dondurma hakkına sahip olacak. Bu hak yalnızca bahar dönemini kapsayacak.

İSTEYEN ÜNİVERSİTELİ BAHAR DÖNEMİ İÇİN KAYIT DONDURABİLECEK

YÖK kararına göre isteyen üniversiteli yani önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler talep etmeleri halinde 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Bir başka karar da tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak şartıyla video konferans gibi dijital imkanlar ile yapılabilecek.

YÖK tarafından rektörlüklere yazı gönderildi. Yazıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmaması yönünde alınan karar hatırlatıldı.

Bu kapsamda üniversitelerde eğitim, sadece uzaktan öğretim, açık öğretim ve dijital öğretim yöntemi ile yapılacak. Derslerin teorik kısımlarının gerekli teknik alt yapı ve yeterliğe sahip olmaları halinde uzaktan ve dijital öğretim yöntemle yapılması konusunda üniversiteler yetkili olacak.

ÖĞRENCİLER ZORLANIYOR

Yazıda koronavirüs nedeniyle ikametgahlarına dönen bazı öğrenciler, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirtildi. Yazıda YÖK’ten, uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Yükseköğretim Kurulu’nun dünkü toplantısında, Kovid-19’un bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı göz önünde bulundurularakyeni kararlar alındı.

Buna göre, önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, talep etmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Kayıt dondurulan süre, azami süreden sayılmayacak.

Lisansüstü eğitimde tez aşamasındakilerin tez döneminde öğretimlerine uzaktan devam edebilmelerine ya da kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacaklarına, tez danışmanının görüşü alınarak üniversite yönetim kurulunca karar verilecek.

Bu süreçte, tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.

SINAV TARİHLERİNİN BELİRLENMESİNDE KORONAVİRÜSÜN ETKİ SÜRECİ DİKKATE ALINACAK

Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde Kovid-19’un etki süreci ve öğrencinin şartları dikkate alınacak.

Tez savunma ve yeterlik sınavları, “denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve kayıt altına alınması şartıyla” dijital imkanlar ile yapılabilecek. Ama bu öğrenciler de bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından yararlanılabilecek.

YÖK yetkilileri, tez öğrencilerinin savunma ve yeterlik sınavlarının dijital imkanlar ile yapılmasında video konferans ve diğer canlı bağlantı teknolojilerinin kullanılabileceğini belirtti. Bununla birlikte öğrencilerin bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine karar verildi.

YÖK’ün kararları, 2019-2020 akademik yılı bahar dönemi ile sınırlı olacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d