Kapanan özel okulların öğrenci ve öğretmenleri ne olacak?

0

Kapanan özel okulların öğrenci ve öğretmenleri ne olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk özel okulların kapanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Selçuk kapanan özel okulların veli, öğrenci ve öğretmenlerinin kendi sorumluluklarında olduğunu söyledi. Selçuk katıldığı özel bir TV programında kapanan okullarla ilgili şunları dile getirdi:

KAPANAN ÖZEL OKULLARIN ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİ NE OLACAK?

Binlerce okul var. Bunlardan bir iki tanesinde problem oluyor. Bir okul üzerinden bütün özel okulları yaftalarsak bu gereksiz güvensizlik oluşturuyor. Ama bu tür bir okul varsa da gereğini yapmak öğretmenleri çocukları velileri mağdur etmemek için tedbir almak bizim sorumluluğumuz. Bu olayın da farkındayız. Söz konusu özel okulla ilgili haftalarca önce soruşturmanın başlatıldı. Ayrıca kapanma riski olan okullarla ilgili çalışma yürütülüyor.

ÖZEL OKULLARDAN YATIRIM SERMAYESİ Mİ İSTENECEK?

Bu yıl özel öğretim kurumlarına standartlar getirilmesi konusunda çalışma yürütüyoruz. Özel okul açılabilmesi için fiziksel ve mekansal şartların ötesinde, kurumun yetkinliği ve yatırım sermayesiyle ilgili konularda bazı kriterler getirip bunlar doğrultusunda kim okul açmaya ehildir, yetkindir anlamında bazı standartlar çalışılıyor, bunun yönetmeliği de bitmek üzere.  

BAĞIŞLAR ONLİNE İZLENİYOR

Eğitimin ücretsiz olması Anayasal bir zorunluluk. Adrese dayalı sistemde otomatik kayıt sistemi bulunuyor. Herhangi bir okulun, adresteki öğrencinin kaydını orada olduğu halde ‘yapmıyorum’ demek gibi bir şansı asla yok. Bize gelen şikayetlerden de biliyoruz ki bu tür yaşanmışlıklar var. ‘Hiçbir okulumuzda bağış alınmamaktadır’ diye bir şey doğru olmaz.

ÖZEL SINIF OLUŞTURMA İÇİN SORUŞTURMA

 

Özel sınıf açma konusunda bu okulların tamamında soruşturma başlattık. Bir okulda ayrı bir sınıfı farklı bir şeye dönüştürmek bizim asla onaylamayacağımız bir şey. Okullarda eğitim öğretimin kalitesinin artırılması için okul aile birliklerinin velilerden makbuz karşılığında aldıkları gönüllü bağışları da bir yazılımla online olarak izleyebiliyoruz.

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE OLACAK?

Kısa vadede ücretli öğretmenlerin durumunu iyileştirmekle ilgili bir ödevimiz var, bunun farkındayız. Ekonomik imkanlar elverdikçe bunu en kısa sürede hayata geçirmekle ilgili çabamız sürüyor.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN SAYISI 700 BİN

Atama bekleyen öğretmen sayısı 700 bin civarı bizim ihtiyacımız 80 bin civarında ücretli öğretmen ile işlediğimiz dersler var. Atama bekleyen mezun sayısı artıyor.

Eğitim fakültelerinden her sene 40 bin dolayında yeni mezun veriliyor. Her yıl 40 bin mezun var. Bu sene yeni kontenjanlarda yüzde 10 düşürmekle ilgili YÖK ile mutabakat sağladık.

Pedagojik formasyonun kaldırılmasının amacı da buydu herkesin formasyon alarak atama beklemesi yerine sınavı kazanan öğretmen almaya hak kazananlara formasyonu biz MEB olarak vereceğiz. Atama bekleyen öğretmen sayısı giderek 1 milyona ulaşacak. Bakanlığın bu kadar öğretmeni ataması mümkün değil. Bizim ihtiyacımız olan belli. Mezunların azaltılması ve atama imkanının artması konusunda çabalarımız var.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı