Kapatılan askeri liselerin öğrencileri ne olacak?

0

Aralarında Kuleli Askeri Lisesi’nin de yer aldığı OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan askeri liselerin öğrencileri ne olacak? Kapatılan askeri liselerin öğrencilerinin sayısı 5 askeri lisede yaklaşık 5 bin. 

Kapatılan askeri liselerin öğrencileri ile ilgili nasıl bir yerleştirme işlemi yapılacağına ilişkin açıklamalar Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den geldi.

Tekin’in ‘Kapatılan askeri liselerin öğrencileri ne olacak?’ sorusuna, “SBS veya TEOG… O dönem tabi olduğu sisteme göre, aldıkları puanlar üzerinden kendilerine tercih hakkı vereceğiz. Geçen yıl 9. sınıfta okuyup bu yıl 10. sınıfa geçen öğrencilerimiz, fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki bütün ortaöğretim kurumlarını tercih edebilecekler. 10. sınıfta müfredat farklılaşıyor. Dolayısıyla 10. sınıftan 11’e, 11’den 12’ye geçen öğrenciler, sadece puanlarına uygun Anadolu liselerine kayıt olabilecek” diye yanıt verdi.

İşte Müsteşar Tekin’in kapatılan askeri liselerin öğrencileri ile ilgili açıklamaları:

5 ASKERİ LİSE 5 BİN ÖĞRENCİ: Kapatılan 5 askeri okulda yaklaşık 5 bine yakın öğrenci var. O zamanki adıyla, SBS veya TEOG, o dönem tabi olduğu sisteme göre, aldıkları puanlar üzerinden kendilerine tercih hakkı vereceğiz.

KAPATILAN ASKERİ LİSELERİN ÖĞRENCİLERİ İÇİN İŞLEMLER YÜRÜTÜLÜYOR: Bakanlık olarak KHK ile kapatılan özel öğretim kurumlarındaki zorunlu eğitim çağındakiler ile KHK ile kapatılan askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarındaki öğrencilerin yerleştirme süreçlerine ilişkin işlemler yürütüyoruz. Her iki gruptaki öğrenciler için çok detaylı çalışmalar yapıyoruz.

HANGİ ASKERİ LİSELER KAPATILDI? Kapatılan İstanbul Kuleli Askeri Lisesi, İzmir Maltepe Askeri Lisesi, Bursa Işıklar Askeri Lisesi, İstanbul Heybeliada Askeri Lisesi, Ankara Bando Astsubay Hazırlama Okulu’nda yaklaşık 5 bin öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin nakil süreçlerine ilişkin bütün çalışmalar yapılıyor.

FEN VE SOSYAL BİLİMLER HARİÇ: Geçen yıl 9. sınıfta okuyup bu yıl 10. sınıfa geçen öğrencilerimiz, fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki bütün ortaöğretim kurumlarını tercih edebilecek. Fen ve sosyal bilimler liseleri 9. sınıftan itibaren farklı bir program uyguluyorlar. Dolayısıyla müfredat arasında uyumsuzluk açısından bu liseler hariç tutuldu. Örneğin Bando Mızıka Okulunda’ki çocuklar güzel sanatlar liselerine nakil yoluyla başvuru yapabilecek. 10. sınıfta müfredat farklılaşıyor. Meslek liselerinde, imam hatip liselerinde farklı bir müfredat uygulanıyor. Dolayısıyla 10. sınıftan 11’e, 11’den 12’ye geçen öğrenciler, sadece puanlarına uygun anadolu liselerine kayıt olabilecek.

BÜTÜN NAKİL İŞLEMLERİ BU HAFTA BİTECEK: Bu hafta içerisinde bütün nakil işlemleri bitirecek. Genelkurmay Başkanlığı’nın ilgili birimlerinden 5 okuldan 3’ünün listesini aldık, diğer okullardaki listelerin de gün içerisinde gelmesini bekliyoruz.

KAPATILAN ASKERİ LİSELERİN ÖĞRENCİLERİ İLE TEMASA GEÇİYORUZ: İletişim bilgileri olan öğrencilerle temasa geçilecek. Bakan onayımızı hazırladık, listeler geldikten sonra bu öğrenciler il ve ilçelerdeki milli eğitim müdürlüklerinden nakil komisyonuna başvuracak ve yerleştirme işlemlerini yapacağız.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN TERCİH YAPABİLECEKLER: Askeri liselerde 81 ilden öğrenci bulunuyor. Öğrencilere tercih hakkı verilecek. Türkiye genelinde istedikleri illeri tercih edebilecekler.

KAPATILAN ASKERİ LİSELERİN ÖĞRENCİLERİ YERLEŞİRKEN YERLEŞTİRME PUANLARINA BAKILACAK: Yerleştirmelerde öğrencilerin puanları dikkate alınacak. Öğrenciler 8’inci sınıfı bitirdiğinde merkezi sınavlara girdi. O zamanki adıyla SBS veya TEOG, o dönem tabi olduğu sisteme göre, aldıkları puanlar üzerinden kendilerine tercih hakkı vereceğiz. Diyelim ki öğrenci, taban puanı 470 olan bir anadolu lisesine girmek istiyorsa puanı yetiyorsa oraya girecek, yetmiyorsa puanına uygun bir lise türü her ne ise oraya yerleşecek.

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİ NAKİLLERİ: Kapatılan özel okullardaki öğrencilerin ise e-okul sisteminde bilgileri var. İstedikleri her daim, her gün nakil ekranlarından başvurularını yapıp puanlarına göre bir okula yerleşebilecek durumdalar.

KONTENJAN KOŞULU ARANMAYACAK: Kapatılan okullardaki öğrenciler resmi okullara kontenjan koşulu aranmaksızın yerleştirilecek. Örneğin, 34 kontenjanlık sınıfta, 2 öğrenci ayrılmış, 2 kişilik boş kontenjan var. Bu iki kişilik boş kontenjan, bizim normal nakil prosedürüne tabi çocuklar için ayrıldı. 34 artı kontenjan koşulu aranmaksızın kapatılan okullardaki çocuklar başvuru yapabilecekler. Puanlarına ve okul türleri uygun okullara yerleştirilecekler. İlkokul ve ortaokullarla ilgili zaten bir sıkıntı yok çünkü, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre bu çocuklar, evlerine en yakın okullara yerleştirilmiş olacaklar. Hiçbir sıkıntı olmaksızın, hiçkimse mağdur olmaksızın çocuklarımız eğitim öğretim hayatlarına devam edecekler, zorunlu eğitim sürecini tamamlamış olacaklar.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı